لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

انتقاد رییس جمهوری امریکا از بلاروس


انتقاد رییس جمهوری امریکا از بلاروس
انتقاد رییس جمهوری امریکا از بلاروس

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از سرکوب در بلاروس انتقاد کرده و از لهستان خواسته است به عنوان نیرویی تاثیرگذار برای اصلاحات دمکراتیک در بلاروس عمل کند.

پرزیدنت اوباما روز شنبه هشدار داد که بلاروس، با رهبری دولت سرکوبگر آلکساندر لوکاشنکو به قهقرا می رود. وی گفت لوکاشنکو نشان داده که به ارزش های دمکراتیک، حکومت قانون و مردمش اعتنایی ندارد. ده ها فعال سیاسی و هوادار حقوق بشر بلاروس در پی اعتراض گسترده علیه نتایج انتخابات ۲۰۱۰ میلادی که لوکاشنکو را برای چهارمین دور در مقام ریاست جمهوری ابقا کرد، دستگیر شده اند. منتقدین و ناظران حقوق بشر گفته اند انتخابات با تقلب همراه بود. لوکاشنکو با حمله به منتقدین ،تحریم های بین المللی را نیز نادیده گرفت.

پرزیدنت اوباما گفت اقدام های سرکوبگرانه می تواند بر سراسر منطقه تاثیری منفی داشته باشد. رییس جمهوری امریکا از لهستان که در ماه ژوئیه ریاست ادواری اتحادیه اروپا را بر عهده می گیرد، خواست به عنوان نیرویی برای دمکراسی و نوگرایی در منطقه باقی بماند. وی گفت واشنگتن و ورشو از زمان آغاز سرکوب در بلاروس در پنج ماه پیش، اقدام های خود را هماهنگ ساخته و موافقت کرده اند تا فشار بیشتری بر مینسک وارد کنند تا رفتارش را دهد. در همین حال کاخ سفید روز شنبه با انتشار بیانه ای اعلام کرد تا زمانی که لوکاشنکو همه زندانیان و بازداشت شدگان سیاسی را آزاد نکند، از ارعاب جامعه مدنی دست برندارد و رسانه ها را آزاد نکند، واشنگتن نیز تحریم های اضافی بر شرکت های بلاروس که با مسئولان سرکوب همکاری داشته اند، وضع خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG