لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۷

اوباما : لهستان الگوی دمکراسی است


اوباما : لهستان الگوی دمکراسی است
اوباما : لهستان الگوی دمکراسی است

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از نقش لهستان به عنوان الگوی نوگرایی و اصلاحات دمکراتیک در منطقه و در سراسر جهان ستایش کرده است. رییس جمهوری آمریکا همچنین از نقش تعیین کننده لهستان در نزدیک شدن به نیروهای دمکراتیک جدید در خاورمیانه و شمال آفریقا استقبال کرده است.

پرزیدنت اوباما ، که روز شنبه در پایان دیداری دو روزه از ورشو در کنار برونیسلاو کومورووسکی رییس جمهوری لهستان سخن می گفت،تاکید کرد لهستان به دلیل نقش خود در سرنگونی اتحاد شوروی می تواند مسئولیت خارق العاده ای در تقویت دمکراسی در اروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه ایفا کند. رییس جمهوری آمریکا همچنین بار دیگر در باره بازنگری اخیر واشنگتن در مناسبات با روسیه به لهستان اطمینان داد و گفت ایالات متحده و لهستان با استقرار یک واحد نیروی هوایی آمریکا در لهستان در سال ۲۰۱۲ و مانور نظامی و همکاری با نیروی هوایی این کشور در ۲۰۱۳ به توافق رسیده اند.رییس جمهوری آمریکا همچنین بر قدرت اتحاد امنیتی ورشو- واَشنگتن در چارچوب سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» تاکید کرد.

رییس جمهوری آمریکا با یاد آوری جنبش همبستگی سال ۱۹۸۰ که به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی منجر شد، گفت« در آن زمان مردم بپا خاستند و با شجاعت کارهایی فوق العاده ای در برابر مشکلات عظیم انجام دادند.» پرزیدنت اوباما از بلاروس به شدت انتقاد کرد و افزود در آنجا دمکراسی به قهقرا می رود و اقدام های سرکوبگرانه آلکساندر لوکاشنکوف بر سراسر منطقه تاثیری منفی به جا می گذارد. رییس جمهوری آمریکا همچنین با اشاره به موضوع حساس دفاع موشکی گفت« مهم این است که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» همچنان مسئول حفظ توانایی های دفاعی غرب در منطقه باقی بماند.»

طرح واشنگتن برای استقرار سامانه موشکی در اروپای مرکزی و شرقی با اعتراض مسکو روبرو شد. روسیه معتقد است که این سیستم عامل تهدید امنیت خود تلقی کرد. پرزیدنت اوباما روز شنبه تلاش کرد تا این نگرانی را کاهش دهد و در همین راستا تصریح کرد که آمریکا و روسیه با تهدیدهای یکسانی مواجه هستند.

XS
SM
MD
LG