لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۵

رییس جمهوری آمریکا وارد لهستان شد


رییس جمهوری آمریکا وارد لهستان شد
رییس جمهوری آمریکا وارد لهستان شد

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا درآخرین مرحله سفر اروپایی خود، روز جمعه وارد لهستان شد.

این نخستین سفر پرزیدنت اوباما به لهستان به عنوان متحد نزدیک آمریکا و سازمان آتلانتیک شمالی «ناتو» محسوب می شود. آقای اوباما دیدار خود را با نثار تاج گلی بر بنای یادبود سرباز گمنام آغاز کرد. وی همچنین برای ادای احترام در گتوی ورشو توقف کرد. در اثنا جنگ جهانی دوم آلمان نازی از این منطقه برای زندانی کردن و انتقال یهودیان به اردوگاه های آدم سوزی استفاده می کرد. پرزیدنت اوباما قرار است در دیدار دو روزه از لهستان با رییس جمهوری آن کشور ملاقات و سپس در ضیافت شام رهبران اروپای مرکزی و شرقی شرکت کند.

گفته می شود امنیت و تحولات سیاسی در اروپای شرقی و نیز بهسازی مناسبات نظامی با ورشو محور مذاکرات رهبران دو کشور باشد. وزیر امور خارجه لهستان روز جمعه به منابع خبری گفته بود یک واحد کوچک از نیروی هوایی آمریکا در خاک لهستان مستقر خواهد شد. وی به جزییات بیشتری اشاره نکرده بود. قرار بود لهستان و جمهوری چک تا سال ۲۰۰۹ میزبان سپر موشکی ضد بالیستیکی آمریکا باشند اما این طرح کنار گذاشته شد. اکنون قراراست رهگیرهای پیشرفته اس ام – 3 در لهستان نصب شوند. روسیه، همسایه لهستان، از طرح دفاع موشکی به شدت انتقاد کرده است. برخلاف استقبال گرمی که پرزیدنت اوباما در دیگر پایتخت های اروپایی با آن روبرو شد، لخ والسا رییس جمهوری سابق لهستان و برنده جایزه صلح نوبل دعوت ملاقات با رهبر آمریکا را رد کرد و گفت« با من جور در نمی آید.»

صربستان نیز تصمیم گرفته است در اعتراض به حضور رهبر کوزوو در ضیافت شام جمعه شرکت نکند. صربستان اعلامیه استقلال سال ۲۰۰۸ کوزوو را به رسمیت نشناخته است.

XS
SM
MD
LG