لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

تاکید اوباما برای کسب مجدد جایگاه آمریکا در جهان در سخنرانی سالانه ۲۰۱۱


تاکید اوباما برای کسب مجدد جایگاه آمریکا در جهان
تاکید اوباما برای کسب مجدد جایگاه آمریکا در جهان

باراک اوباما بر این باور است که کشورش در حالی که برای شکست دادن تروریست ها و تشکیل ائتلاف هایی فرامنطقه ای، نژادی و مذهبی تلاش می کند، موضع خود را نیز در جهان بازیافته است.

رییس جمهوری آمریکا سه شنبه شب در اجلاس مشترک کنگره همچنین گفت آمریکا به تعهد خود در عراق پایبند بوده و جنگ در آن کشور، در شرایطی که از خشونت کاسته می شود و دولت جدید زمام امور را بدست می گیرد، به پایان می رسد. پرزیدنت اوباما به دستاوردها در افغانستان و پاکستان در محروم ساختن القاعده از پناهگاه های امن و وارد آوردن فشار به رهبری آن استناد کرد.

وی افزود آمریکا به این سازمان تروریستی پیام داده که در نبرد برای شکست دادن آن آرام نخواهد گرفت و درنگ هم نخواهد کرد. آقای اوباما کاهش شمار تجهیزات و مواد اتمی در جهان و تجدید فشار بر کشورهایی نظیر ایران و کره شمالی برای پایبندی به تعهدات خود جهت رها ساختن تسلیحات اتمی را برآیند کوشش های دو حزب در داخل و یک دیپلماسی کار ساز در خارج دانست.

افزون بر این پرزیدنت اوباما تلاش های دولت خود را برای تقویت مناسبات موجود و ساختن روابط جدید در اروپا و آسیا یادآور شد و متعهد شد برای ایجاد اتحادیه ای جدید در نیمکره عربی با کشورهای آمریکای لاتین تلاش کند.

پرزیدنت اوباما تاکید کرد ایالات متحده از اراده و خواست مردم در سراسر جهان، در مناطقی نظیر سودان جنوبی و تونس که برای رهایی از سال ها جنگ و دیکتاتوری دمکراسی را انتخاب می کنند، حمایت می کند.

XS
SM
MD
LG