لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۲

هشدار پرزیدنت اوباما به کره شمالی


هشدار پرزیدنت اوباما به کره شمالی
هشدار پرزیدنت اوباما به کره شمالی

رییس جمهوری آمریکا به کره شمالی هشدار داده است به «رفتارخصمانه» نسبت به کره جنوبی پایان دهد و پیش از آن که بتواند کمک اقتصادی از جامعه بین المللی انتظار داشته باشد، خود را به متوقف ساختن برنامه تسلیحات اتمی متعهد کند.

پرزیدنت اوباما، که روز پنجشنبه در سئول در یک کنفرانس خبری در پیشاپیش اجلاس رهبران گروه ۲۰ سخن می گفت، اظهار داشت کره شمالی یک «بی میلی به غیر اتمی شدن» و درگیری در «اقدامات تحریک کننده» نشان داه است که آن را در جامعه بین المللی همچنان منزوی نگاه خواهد داشت.

او گفت زمان مناسب برای آغاز دوباره مذاکرات شش کشور درباره برنامه اتمی پیونگ یانگ فراهم خواهد شد، اما کره شمالی نخست باید جدی بودن خود را در دنبال کردن راهی برگشت ناپذیر به سوی غیر اتمی شدن نشان دهد.

آقای اوباما گفت اگر کره شمالی حاضر شود خود را به غیر اتمی شدن متعهد سازد، آنگاه آمریکا، کره جنوبی و کشورهای دیگر می توانند کمک های قابل ملاحظه ای برای مقابله با فقر گسترده در آن کشور فراهم آورند.

دولت پیونگ یانگ مذاکرات را در آوریل سال ۲۰۰۹ ترک کرد و یک ماه بعد دومین آزمایش اتمی خود را انجام داد.

کره شمالی می گوید مایل است دوباره به مذاکرات ملحق شود، اما آقای اوباما گفت آمریکا فقط به از سرگرفته شدن مذاکرات، بدون عمل قاطع پیونگ یانگ برای پایان دادن به برنامه تسلیحات اتمی، علاقه مند نیست.

XS
SM
MD
LG