لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۷

باراک اوباما در دانشگاه آمریکن از توافق اتمی با تهران دفاع می کند


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در دانشگاه آمریکن شهر واشنگتن در مورد توافق اتمی با تهران، که مهمترین تصمیم سیاست خارجی دولت آمریکا از زمان وقوع جنگ عراق است، برای دانشجویان سخنرانی خواهد کرد و از این توافق بار دیگر دفاع خواهد کرد.

این سخنرانی در شرایطی انجام می شود که قانونگذاران جمهوریخواه می گویند به این توافق در کنگره آمریکا رای منفی خواهند داد و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و گروه های لابی مخالف توافق، کمپین تبلیغاتی گسترده ای را علیه این توافق به راه انداخته اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه یک مقام کاخ سفید گفته است آقای اوباما در سخنرانی خود توافق اتمی با ایران را که به گفته او بهترین گزینه صلح آمیز برای جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح اتمی است با تصمیم قانونگذاران آمریکایی در سال ۲۰۰۲ که از دولت جرج بوش برای حمله به عراق حمایت کردند، مقایسه خواهد کرد.

آقای اوباما گفته است آن رای قانونگذاران، یک اشتباه بزرگ بود که ایالات متحده را وارد یک جنگ خونین غیرضروری ۸ ساله کرد.

مقام کاخ سفید گفته است که باراک اوباما خواهد گفت قانونگذارانی که از جنگ با عراق حمایت کردند، همان کسانی هستند که با دیپلماسی با تهران مخالفند و از دست دادن فرصت فعلی - توافق با ایران - یک اشتباه تاریخی است.

آقای اوباما می گوید گزینه جایگزین توافق اتمی با ایران، چیزی جز جنگ نخواهد بود، امری که مخالفانش تکذیب می کنند.

مخالفان توافق با ایران می گویند که این توافق مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی نمی شود و برداشته شدن تحریم ها علیه این کشور، به افزایش دخالت تهران در کشورهای منطقه و حمایتش از «گروه های تروریستی» خواهد شد.

جان اف کندی، رئیس جمهوری وقت آمریکا نیز چند ماه پیش از آنکه ترور شود، در سال ۱۹۶۳ در دانشگاه آمریکن سخنرانی مهمی در دفاع از صلح با اتحاد جماهیر شوروی، که بیم می رفت یک جنگ اتمی با آن رخ دهد، ایراد کرد. از این رو، بسیاری سخنرانی آقای اوباما را با آن سخنرانی مقایسه می کنند که نشان دهنده اهمیت توافق اتمی با ایران برای دولت آمریکا است.

XS
SM
MD
LG