لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۳

در کاخ سفید چه می گذرد؟


در کاخ سفید چه می گذرد؟
در کاخ سفید چه می گذرد؟

موافقت نامه انتقال قدرت و امضای آن توسط رئیس جمهوری یمن و مخالفان وی با میانجی گری شورای کشورهای خلیج فارس شکل گرفت، این موافقت نامه عبداله صالح را برای مدت ۳ ماه دیگر بگونه ای تشریفاتی در سمت خود نگاه خواهد داشت اما عملاً ریاست جمهوری به معاون وی منتقل شده است.

علی عبداله صالح چهارمین رهبری در جهان عرب است که در طول سال با شروع جنبش های آزادی خواهی در کشورهایشان وادار به ترک قدرت شده اند.

باراک اوباما در سخنان خود به تشکیل یک دولت اتحاد ملی طی ۱۴ روز آینده و همچنین برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۳ ماه آینده اشاره می کند.

آقای اوباما می گوید شهروندان یمن در سراسر کشور با شهامت طی ۱۰ ماه گذشته در برابر خشونت ها و رفتارهای افراط گرایانه ایستادگی کردند.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید امضای موافقت نامه رئیس جمهوری یمن با مخالفانش یک گام مهم در جهت رسیدن مردم به آرمان هایشان می باشد.

ایالات متحده آمریکا از تمام کسانی که در این نقل و انتقال دخالت دارند می خواهد که بی درنگ بسوی اجرای مواد این موافقت نامه حرکت کنند تا هر چه زودتر یمن بسوی آینده ای امن تر و مرفه تر گام بردارد.

باراک اوباما می گوید در همان حال که مردم یمن مرحله تاریخی( انتقال به دموکراسی) را طی می کنند، آمریکا در کنار آنان خواهد ایستاد.

رئیس جمهوری آمریکا سپس با اشاره به شورای کشورهای خلیج فارس می گوید اعضای این شورا متحدان ما هستند و ما از تلاش آنان برای انجام این مسئله مهم واقف هستیم.

امضای قرارداد انتقال قدرت راه تازه ای را در جهت آزادی در یمن خواهد گشود، هدفی که طی ماه های گذشته مخالفان علی عبداله صالح را با خشونت مواجه کرده و کشور را به آستانه جنگ مدنی کشانده بود.

امضای این قرار داد و محتوای آن هنوز گروهی را در مخالفت نگاهداشته است. این گروه می گویند تا زمانی که پسر و برادر زاده علی عبداله صالح همچنان در قدرت باقی بمانند، انتقال قدرت عملاً صورت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG