لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

اوباما: دوشادوش اوکراین خواهیم ایستاد


به نشان پشتیبانی آمریکا از اوکراین، باراک اوباما با نخست وزیر موقت آن کشور در کاخ سفید دیدار کرد.
به نشان پشتیبانی آمریکا از اوکراین، باراک اوباما با نخست وزیر موقت آن کشور در کاخ سفید دیدار کرد.
همزمان با ادامه رویارویی جهان غرب و روسیه بر سر منطقه «کریمه» در جنوب اوکراین، «آرسنیی یاتسنیوک»، کفیل نخست وزیری این کشور بحران زده، روز چهارشنبه، میهمان باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید در واشینگتن بود.

این نخستین دیدار آقای اوباما با آقای یاتسنیوک بود که به منظور تاکید بر پشتیبانی دولت آمریکا از دولت جدید اوکراین و مردم آن کشور انجام گرفت.

محور بخشی از گفت و گوهای این دو در کاخ سفید، یاری های مالی واشنگتن به کی یف بود. آمریکا تا کنون متعهد پرداخت یک میلیارد دلار یاری مالی به اوکراین شده است.
رئیس جمهوری آمریکا در این دیدار یادآوری کرد که اگر همه پرسی [برای جدایی] کریمه از اوکراین انجام گیرد، واشنگتن و متحدانش ناگزیر خواهند شد تا هزینه ای برای این کار مسکو بوجود آورند.

آقای اوباما با تاکید بر این که «ما دوشادوش اوکراین یستاده ایم»، تاکید کرد که آمریکا هیچ گونه برگزاری همه پرسی در کریمه را نمی پذیرد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: امیدوار است که تلاشهای دیپلماتیک، سران روسیه را به تجدید نظر در راهی که در پیش گرفته اند وادار سازد.

از سوی دیگر، آقای یاتسنیوک، میهمان آقای اوباما گفت که اوکراین آماده گفت و گو با روسیه است. نخست وزیر موقت اوکراین همچنین یادآور شد که اوکراین پاره ای از جهان غرب است، و بخشی از آن نیز خواهد ماند.

در نمایشی دیگر از پشتیبانی آمریکا از اوکراین، و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی، و مردم آن، هیاتی از سناتورهای آمریکایی، با سرپرستی جان مک کین سناتور بانفوذ جمهوریخواه ایالت آریزونا، اوائل هفته آینده به اوکراین سفر خواهد کرد.

روز سه شنبه گذشته نیز، مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۰۳ رای در برابر شش رای، روسیه را بعنوان ناقض حاکمیت ملی «کریمه» محکوم دانست.

دیدار جان کری و سرگئی لاوروف
جان کری، وزیر خارجه آمریکا، فردا (جمعه) به لندن می رود تا با همتای روسش، سرگئی لاوروف، گفت و گو کند، و بکوشد تا پیش از برگزاری همه پرسی برنامه ریزی شده برای روز یکشنبه آینده در «کریمه»، از تشنج بین المللی در این زمینه بکاهد.

در این همه پرسی که از پشتیبانی کامل مسکو برخوردار است، مساله جدایی «کریمه» از اوکراین به رای گذاشته می شود، در حالی که برپایه گزارشهای رسیده، این شبه جزیره هم اکنون در کنترل نیروهای مسلح هوادار روسیه است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای درباره دیدار فردای جان کری با سرگئی لاوروف اعلام کرد:
«وزیر خارجه آمریکا بر پشتیبانی تزلزل ناپذیر آمریکا از وحدت و یکپارچگی، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، و حق مردم اوکراین در تصمیم گیری برای آینده شان، فارغ از تحریک و مداخله خارجی روسیه، بار دیگر تاکید خواهد کرد.»

آقای کری هفته گذشته دو بار با آقای لاوروف دیدار کرد تا درباره بحران اوکراین با همتای روسش گفت و گو کند، اما هیچ یک از این دو دیدار نتیجه ثمربخشی نداشت.
XS
SM
MD
LG