لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۷

بیانیه رئیس جمهوری آمریکا به مناسبت روز جهانی آزادی رسانه ها


بیانیه رئیس جمهوری آمریکا به مناسبت روز جهانی آزادی رسانه ها
بیانیه رئیس جمهوری آمریکا به مناسبت روز جهانی آزادی رسانه ها

رییس جمهوری آمریکا بر تعهد ایالات متحده به آزادی های اساسی بار دیگر تاکید گذاشته است.

باراک اوباما در بیانیه ای به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات که کاخ سفید منتشر کرده است می گوید «در این روز جهانی آزادی مطبوعات، آمریکا به مردم سراسر جهانی می پیوندد و بر آزادی های اساسی بیان، تجمع و تشکیل انجمن که اطلاعاتی برای رسانه ها فراهم می آورند تا آزادنه فعالیت کنند و شهروندان را آگاه نگاهدارند، بار دیگر تاکید می گذارد. ما اصول اساسی مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر را که هر فردی «حق دارد اطلاعات و عقاید را از طریق هر رسانه ای و بدون توجه به مرزها جستجو کند، به دست آورده و در اختیار دیگران قرار دهد،» باز آموزی می کنیم و بر شجاعت روزنامه نگارانی که هر روز و اغلب با به خطر انداختن جان خود، آن گونه که در مرگ های اندوهبار روزنامه نگاران در لیبی دیده ایم، برای معنا دادن به این حقوق کار می کنند ارج می نهیم. دولت ها متعهد هستند از این حقوق و آزادی ها حفاظت کنند. با این حال، فقط امسال در سراسر جهان دست کم ۱۶ روزنامه نگار کشته شده اند و بیش از ۱۴۵ نفر به زندان افتاده اند، تنها به این دلیل که واقعیت ها را گزارش می دادند. ده ها کشور همچنان سد راه آزادی مطبوعات هستند. سرکوب های اخیر روزنامه های مستقل در بحرین، تهدید و دستگیری روزنامه نگاران داخلی و خارجی در چین، آزار و مجازات سیاسی روزنامه نگاران و بلاگرهای مستقل در ایران، دستگیری و بازداشت خبرنگاران بین المللی در سوریه و استیلای دولت بر رسانه های مستقل در ونزوئلا، از آن جمله هستند. کشورهایی مانند بلاروس، برمه، کوبا، اریتره، لیبی، کره شمالی، ترکمنستان و ازبکستان نیز به سرکوب نابکارانه آزادی مطبوعات ادامه می دهند. آزادی بیان نیز از طریق خشونت جنایتکارانه و مصونیت در کشورهایی مانند مکزیک، هوندوراس و روسیه زیر حمله قرار دارد.

آن گونه که ما در رویدادهای تاریخی در تونس و مصر شاهد بودیم، رسانه های جدید نیز می توانند به قدرت بخشیدن به شهروندان در استفاده از حقوق خود برای آزادی بیان و تجمع کمک کنند؛ با این حال همین ابزار قرن بیست و یکم می تواند برای فیلتر کردن، بستن و محدود ساختن آزادی بیان به کار گرفته شود. به این دلیل است که ما همیشه باید از جریان آزادانه اطلاعات در سراسر جهان دفاع کنیم.

تاریخ نشان می دهد یکی از عناصر جوامع کامیاب، موفق و با ثبات، مطبوعات آزاد است که در آن شهروندان بتوانند آزادانه به اطلاعات دسترسی داشته باشند و دولت هایشان را مسئول نگاهدارند. در این روز جهانی آزادی مطبوعات، ما نقش مهمی را که روزنامه نگاران در تقویت دولت های دومکراتیک در سراسر جهان بازی می کنند تایید می کنیم و بر تمام کسانی که جانشان را در دنبال کردن شجاعانه حقیقت از دست دادند، ارج می گذاریم.»

XS
SM
MD
LG