لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۵

در واشنگتن چه می گذرد؟ (دوازدهم آوریل)


پرزیدنت اوباما هنگام امضای نخستین لایحه پس از ورودش به کاخ سفید، لایحه حقوق برابر برای کار برابر
عکس از نیویورک تایمز در ۲۹ ژانویه ۲۰۰۹
پرزیدنت اوباما هنگام امضای نخستین لایحه پس از ورودش به کاخ سفید، لایحه حقوق برابر برای کار برابر عکس از نیویورک تایمز در ۲۹ ژانویه ۲۰۰۹

پرزیدنت اوباما روز ۲۳ فروردین در اعلامیه ای گفت زنان ما طی نسل های متعدد با شهامت فراوان برای خواهران، مادران و دختران خویش مبارزه کرده و با استعدادها و توانائی هایشان به پیشرفت ها و حقوق بسیاری از جمله حق راًی، شکست سدهای ورود به دانشگاه های آمریکا و همچنین ورود به بازار کار مدرن دست یافته اند.

پرزیدنت اوباما همچنین می گوید همه ساله، ما با فرا رسیدن چنین روزی به دست آوردهای سال گذشته در این باره می نگریم تا بدانیم موفقیت هایمان در این مورد چه بوده و برای چه مدت دیگر زنان باید برای بدست آوردن دستمزد برابر در مقابل کار برابر با مردان تلاش کنند.

نخستین لایحه ای که پرزیدنت اوباما پس از ورود به کاخ سفید در روز بیستم ژانویه سال ۲۰۰۹ میلادی امضا کرد تا به صورت قانون در آید؛ لایحه « دستمزد برابر برای کار برابر»۱ بود.

این قانون صاحبان بخش خصوصی و دولتی را وامیدارد که به زنان در برابر کار مساوی با مردان حقوق مساوی بپردازند. با این حال، هنوز در برخی از مراکز – بخش دولتی و بخش خصوصی – این قانون عملاً به مرحله اجرا در نیآمده است.

پرزیدنت اوباما در این اطلاعیه می گوید هنگامی که این قانون در سال ۱۹۶۳ به امضاء رسید، زنان در برابر یک دلاری که مردان بدست می آوردند، تنها ۵۳ سنت می گرفتند، هر چند که زنان امروزه بیشتر از مردان در کالج ها شرکت می کنند و فارغ التحصیل می شوند، با این همه اکنون در برابر هر یک دلاری که مردان بدست می آورند، آنان ۷۷ سنت دریافت می کنند.

پرزیدنت اوباما می گوید برای همین بود که یکی از نخستین اقدامات من در مقام رئیس جمهوری امضای این قانون بود. قانونی که بتواند به زنانی که برای دستمزدشان مورد تبعیض قرار گرفته اند، قدرت لازم را در مراجعه به دادگاه های قانونی برای احقاق حقشان بدهد.

این قانون که بنام خانم « لی لی لدبتر»۲ نام گزاری شده است، سرانجام توانست در پی شکایت لی لی لدبتر به تصویب برسد.

لی لی لدبتر زنی از ایالت آلاباماست که پس از پایان کار ۱۹ ساله اش در یک کارخانه لاستیک سازی در مقام رئیس یکی از بخش ها مسئله دستمزد کمتری را که در برابر کار مساوی با همکاران مردش دریافت کرده بود؛ در مراجع قانونی مطرح کرد و پیروز شد.

... پرزیدنت اوباما و جو بایدن معاون وی ساعاتی پس از نیمروز ابتدا با وزیر دفاع و سپس با وزیر امور خارجه آمریکا بطور جداگانه ملاقات و گفتگو خواهند کرد. این ملاقات ها در پشت درهای بسته صورت می گیرد.

اما قبل از آن، رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا به همراه معاون رئیس جمهوری و همسرش مطالبی را در رابطه با « طرح ملی حمایت و احترام به نیروهای آمریکا و خانواده هایشان» در کاخ سفید ایراد خواهند کرد.

... و کاخ سفید امروز - ۲۳ فروردین اعلام کرد که جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه آینده به همراه « کن سالازار» وزیر کشور طی مراسمی میزبان اهدای لوحه ای به سناتور و رهبر اکثریت جمهوری خواه پیشین مجلس سنا « باب دُل»۳ خواهند بود. این مراسم در محل یادبود آنان که در جنگ جهانی دوم جان خود را از دست داده اند؛ انجام می گیرد.

این مراسم به افتخار سیاستمدار و قانون گزار برجسته پیشین آمریکا که بیشتر زندگی خود را وقف حمایت از کار آزمودگان جنگی آمریکا کرده و نقشی اساسی در بنیاد محل یادبود سربازان آمریکائی داشته است؛ برگزار می شود.

« باب دُل» که یکی از اعضای مؤثر حزب جمهوری خواه بود، در سال ۱۹۹۶ میلادی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به رقیب دموکرات خود بیل کلینتون باخت.

۱Equal Pay Act

۲Lilly Ledbetter

XS
SM
MD
LG