لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

در واشنگتن چه می‌ گذرد؟ (۱۷ ژوئیه)


در واشنگتن چه می‌ گذرد؟ (۱۷ ژوئیه)
در واشنگتن چه می‌ گذرد؟ (۱۷ ژوئیه)

سخنگوی کاخ سفید ۳ ساعت پس از ملاقات پرزیدنت اوباما با دالایی لاما در اعلامیه‌ای که به همین مناسبت منتشر کرد می‌ گوید رئیس جمهوری در ملاقات با رهبر روحانی تبت بر حمایت استوار خود در حفظ فرهنگ، مذهب و زبان سنتی‌ تبت و مردم تبت در سراسر جهان تاکید کرده است. وی در این ملاقات همچنین بر حمایت از حقوق انسانی‌ تبتی‌ها در چین نیز اشاره کرده و برای مذاکره غیر خشونت آمیز و اتخاذ "راه حلی میانه" به دالایی لاما تبریک گفته است.

پرزیدنت اوباما در همین حال در ملاقات خود با دالایی لاما ضمن تاکید بر سیاست آمریکا گفت تبت بخشی از چین است و آمریکا از استقلال آن حمایت نمی‌ کند. در این ملاقات دالایی لاما نیز گفت که وی در پی‌ استقلال تبت نیست و اظهار امیدواری کرد که گفتگو بین نمایندگان وی و دولت چین بزودی از سر گرفته شود.

این ملاقات ۴۵ دقیقه‌ای خصوصی در حالی‌ صورت گرفت که بنا بر گفته آژانس خبری فرانسه، سخن گوی وزارت امور خارجه چین آن را " دخالت در امور داخلی‌" چین خواند.

... دفتر مطبوعاتی کاخ سفید در اعلامیه‌ای خبر از سفر دکتر جیل بایدن همسر معاون ریاست جمهوری آمریکا در راس هیئتی به جمهوری فدرال آلمان - فرانکفورت - برای شرکت در آخرین مرحله مسابقات جام جهانی‌ فوتبال زنان که بین تیم ملی‌ زنان آمریکا و ژاپن خواهد بود، می‌ دهد.

کاخ سفید در این اعلامیه همچنین به کارنامه درخشان تیم فوتبال زنان که شامل ۳ مدال طلا در سالهای ۱۹۹۱، ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ المپیک زنان است اشاره می‌کند و می‌ گوید جام جهانی‌ زنان در سال ۲۰۱۱، فرصت مناسبی برای گرامی‌ داشت دست آورد‌های درخشان زنان ورزشکار آمریکائی است. قرار است دکتر بایدن و هیئت همراه وی با ورزشکاران آمریکایی و خانواده‌های آنان نیز ملاقات کنند.

... و سر انجام آن که پرزیدنت اوباما در پیام هفتگی رادیویی - اینترنتی خود در روز شنبه به مردم آمریکا می‌ گوید که از ۲ حزب دموکرات و جمهوری خواه خواسته است تا با یافتن یک دیدگاه متعادل و مشترک برای حل مشکل بودجه ملی‌ با یکدیگر همکاری کنند.

پرزیدنت اوباما در پیام هفتگی خود به اهمیت توافق و همچنین یک گذشت مشترک بین ۲ طرف اشاره کرده و می‌ گوید نتیجه آن خواهد بود که ما می‌ توانیم با چالش‌های مالی خود روبرو شده و کشور را به جلو ببریم. وی آنگاه می‌ گوید از طریق یک همکاری مشترک است که ما می‌ توانیم اقتصاد خود را به سوی ثبات به حرکت در آورده و در چارچوب داد و ستد، اعتماد لازم را برای ایجاد کار در سراسر آمریکا به وجود آوریم.

این در حالی‌ است که مساله بیکاری علاوه بر مشکلات موجود اقتصادی، همچنان مهم‌ترین عامل در موفقیت یکی‌ از دو حزب سیاسی آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری کشور در سال ۲۰۱۲ بشمار می‌ آید.

XS
SM
MD
LG