لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۲

اوباما در سخنرانی هفتگی خود بر اهمیت مرخصی استعلاجی تاکید کرد


رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی هفتگی خود، ضمن یادآوری پیشرفت های اقتصادی که در هشت سال ریاست جمهوری وی به دست آمده، بر اهمیت اختصاص مرخصی استعلاجی – با پرداخت حقوق – به خانواده های آمریکایی تأکید کرد.

باراک اوباما روز شنبه در سخنرانی هفتگی اش به برخی از فعالیت هایی اشاره کرد که در سال های تصدی اش برای بهبود وضع اقتصاد کشور انجام داده است. او گفت: «هشت سال بعد از بزرگترین بحران اقتصادی عصر حاضر، ۷۱ ماه متوالی است که مشاغل جدید ایجاد می شود. این یک رکورد جدید است. میزان بیکاری به پایین تر از پنج درصد رسیده. در سال گذشته، درآمد خانواده های آمریکایی به طور متوسط معادل دو هزار و هشتصد دلار افزایش یافت – که بیشترین افزایش درآمد در طول یک سال بوده است. و تعداد افرادی که تحت پوشش بیمه بهداشتی نیستند، کمتر از هر زمان دیگری در تاریخ آمریکاست.»

با این حال، وی یادآوری کرد که بخش عمده ثروت آمریکا همچنان در دست افراد بالای جامعه قرار دارد؛ و بسیاری از خانواده ها کماکان با حقوق ماهانه سرمی کنند و امکان پس انداز ندارند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت برای این که خانواده های زحمتکش در وضعیت اقتصاد فعلی احساس امنیت بیشتری کنند، باید امکان استفاده از مرخصی با حقوق را برای خانواده های بیشتری فراهم کنیم.«امروز در بسیاری از خانواده ها، هم پدر و هم مادر برای تأمین معاش کار می کنند، ولی میلیون ها نفر از آنها حتی یک روز مرخصی استعلاجی با حقوق ندارند. یعنی اگر خود یا فرزندتان بیمار شوید، باید به قیمت از دست دادن حقوق – یا حتی احتمالاً شغلتان – در خانه بمانید تا بیماری درمان شود.»

آقای اوباما یادآور شد که بارها کنگره را – که اکثریت اعضایش جمهوریخواهند – فراخوانده تا قانونی را تصویب کنند که بر اساس آن بیشتر کارگران در این کشور سالانه هفت روز مرخصی استعلاجی با حقوق داشته باشند. ولی از آنجا که کنگره در این باره کاری نکرده؛ وی با دولت های ایالتی، شهرداری ها و صاحبان مشاغل روی این موضوع کار کرده، و در بسیاری از موارد همکاری آنها را جلب کرده است.

وی با برشمردن اولویت های دیگر – مثل مهدکودک، مرخصی خانوادگی با حقوق، حقوق برابر برای زن و مرد، و افزایش حداقل دستمزد گفت «دسترسی به این امکانات در زندگی میلیون ها خانواده آمریکایی تفاوت اساسی و معنی داری ایجاد خواهد کرد و شما مردم باید اینها را از هر سیاستمداری که می خواهد امتیاز خدمت کردن به شما را به دست آورد، مطالبه کنید. »

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG