لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۶

در کاخ سفید چه می گذرد؟


ملاقات باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و مصطفی عبدالجلیل رئیس شورای ملی انتقالی لیبی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک - سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۰ خورشیدی
ملاقات باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و مصطفی عبدالجلیل رئیس شورای ملی انتقالی لیبی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک - سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۰ خورشیدی

آقای اوباما که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بسر می برد، برنامه فشرده روز سه شنبه خود را با ملاقات با مصطفی عبدالجلیل رئیس شورای ملی انتقالی لیبی شروع کرد و پس از آن، در جلسه « گروه تماس» ضمن ایراد سخنانی گفت امروز مردم لیبی فصل جدیدی را در تاریخ زندگی خود شروع کرده اند. آنان می توانند پس از تحمل ۴ دهه تاریک (درزندگی خود) فارغ از وجود یک حکومت ستمگر آزادانه در خیابان ها گام بردارند.

ملاقات و گفتگوی آقای اوباما با مصطفی عبدالجلیل در تاًیید مجدد بر حمایت آمریکا از وی و شورای ملی انتقالی لیبی انجام گرفت. آقای اوباما سپس با اعضای گروه تماس لیبی ملاقات کرد. در این گروه بیش از ۲۰ کشور عضویت دارند. علاوه بر آن، سازمان های مختلفی از جمله ناتو، اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا، اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد نیز از ابتدای تشکیل گروه در آن عضویت داشته اند.

"بن رودز" قائم مقام مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری در جلسه ای به خبرنگاران گفت آمریکا طی هفته های گذشته برای حمایت جامعه بین المللی از دوران بعد از قذافی تلاش فراوان کرده است. وی گفت ملاقات های امروز آقای اوباما نیز در همین راستا صورت گرفته است. آقای رودز اختصاص یک کرسی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را به شورای ملی انتقالی لیبی به عنوان نماینده دولت لیبی یکی از همین تلاش ها بر شمرد.

علاوه بر آن، وی به قطعنامه جدیدی اشاره کرد که چند روز پیش در شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره لیبی تصویب شد. این قطعنامه سازمان ملل متحد را ماًمور کرده است که با حضور خود در لیبی به دورن پس از قذافی در آن کشور کمک کند و همچنین به تدریج منابع مالی مسدود شده لیبی را در اختیار شورای ملی انتقالی لیبی قرار دهد.

در جلسه امروز گروه تماس در مقر اصلی سازمان ملل متحد در نیویورک، ابتدا بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و مصطفی عبدالجلیل سخنانی ایراد کردند و سپس باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مطالبی بیان داشت.

آقای اوباما پس از پایان جلسه گروه تماس با حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان ملاقات کرد. این ملاقات در هتل والدروف آستوریا در نیویورک انجام گرفت.

این نخستین باری است که آقای اوباما پس از اعلام خروج نیروهای آمریکا از افغانستان با حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان ملاقات می کند. به همین جهت محور گفتگوها بر مرحله انتقال امنیت به نیروهای امنیتی افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکائی و مسئله مشارکت سیاسی آمریکا با افغانستان بود.

XS
SM
MD
LG