لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۰

در کاخ سفید چه می گذرد؟


در کاخ سفید چه می گذرد؟
در کاخ سفید چه می گذرد؟

قائم مقام مشاور ارشد امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در جلسه خبری کاخ سفید شرکت کرد و در مورد برنامه آقای اوباما و سخنان وی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطالبی را با خبرنگاران در میان گذاشت.

وی با اشاره به سخنان رئیس جمهوری در سازمان ملل متحد که بخشی از آن به ایران ارتباط خواهد داشت گفت رئیس جمهوری آمریکا از ریاکاری دولت ایران هنگامی که ادعا میکند که از دموکراسی حمایت می کند اما در همان حال مردم خود را سرکوب می کند، سخن خواهد گفت.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا قرار است بعد از ظهر دوشنبه برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق همسرش میشل اوباما به نیویورک سفر کند.

در این سفر آقای اوباما روز ۳ شنبه یک روز قبل از ایراد سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد چند ملاقات مهم نیز انجام خواهد داد.

این ملاقات ها عبارت هستند از ملاقات با مصطفی عبدالجلیل رئیس شورای ملی انتقالی لیبی و تاًکید بر حمایت آمریکا از لیبی، ملاقات با حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان و همچنین رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه

با این همه، مهم ترین بخش سفر آقای اوباما به نیویورک شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و ایراد سخنرانی اش خواهد بود.

"بن رودز" قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید در یک جلسه ویژه در کاخ سفید سرفصل های سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا را در اختیار خبرنگاران گزارد. بخشی از این سخنرانی درباره ایران خواهد بود.

در این جلسه از قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید پرسیده شد تا چه حد رئیس جمهوری از فرصت سخنرانی اش استفاده کرده و علاوه بر مسئله اتمی ایران در باره دموکراسی، انتقال (دموکراسی) و آرمان های آزادی سخن خواهد گفت؟

"بن رودز" در پاسخ گفت به گمان من، سخنرانی رئیس جمهوری در هر ۲ زمینه انجام خواهد گرفت. البته قبل از هر چیز و در چارچوب برنامه اتمی باید گفت همانطور که رئیس جمهوری در پراگ نیز قبلاً اشاره کرده است، آمریکا برنامه قاطعی را در مورد (جهانی عاری از سلاح های اتمی) پیش روی دارد. این برنامه در مجموعه قرارداد "استارت" یا کاهش سلاح های اتمی قرار گرفته است.

ایران در این مجموعه نقش عمده و اصلی را بر عهده دارد و تنها کشوری است که در عین حال که عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی است اما در قانع کردن آن سازمان به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش ناتوان است.

"بن رودز" قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید سپس می گوید به گمان من رئیس جمهوری در این باره که ایران بطور مرتب از تعهدات بین المللی اش در مورد برنامه اتمی خود قصور کرده است نیز سخن خواهد گفت.

«در رابطه با دموکراسی ما یک سال پیش از تونس، در تهران دیدیم که مردم برای بدست آوردن حقوق جهانی بشر خود دست به تظاهرات زدند و در نتیجه من فکر می کنم رئیس جمهوری در باره این واقعیت که ما می خواهیم مردم در همه جا توانائی این را داشته باشند که عقاید خود را برای یک زندگی صلح آمیز بیان کنند و بتوانند رهبران خود را خود انتخاب کنند، سخنانی بیان کند».

آقای "بن رودز" آنگاه گفت ... و باز هم دیدیم که ایران به آن آرمان ها با سرکوبی پاسخ داد.

رئیس جمهوری از ریاکاری دولت ایران هنگامی که ادعا میکند از دموکراسی حمایت می کند اما در همان حال مردم خود را سرکوب می کند، سخن خواهد گفت. از این که ایران از سرکوب های وحشیانه متحد اصلی خود بشار اسد در سوریه حمایت می کند.

XS
SM
MD
LG