لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۶ ژوئن)


پرزیدنت اوباما و گروه امنیت ملی کاخ سفید در ملاقات با سفیر جدید آمریکا در افغانستان
پرزیدنت اوباما و گروه امنیت ملی کاخ سفید در ملاقات با سفیر جدید آمریکا در افغانستان

از یک سوی پرزیدنت اوباما برای نخستین بار میزبان جلسه ای است که به یکی از بخش های مهم رسانه های اجتماعی – توئیتر – اختصاص دارد. در همین جلسه که در سالن شرقی کاخ سفید برگزار خواهد شد، «جک دُورسی» یکی از بنیان گزاران توئیتر و مدیر اجرائی این رسانه اجتماعی گفتگو های بین پرزیدنت اوباما و آمریکائی ها را از سراسر کشور در باره مسئله اقتصادی و مشکلات بیکاری در آمریکا هدایت می کند.

کاخ سفید در اعلامیه ای با اشاره به مذاکراتی که بین پرزیدنت اوباما و رایان کروکر سفیر جدید آمریکا در افغانستان روز گذشته در کاخ سفید جریان داشت، می گوید رئیس جمهوری و گروه حاضر در جلسه در باره چگونگی اجرای استراتژی آمریکا در افغانستان مذاکره کرده اند.

علاوه بر آن ترکیب پیروزی های بدست آمده در شکست طالبان و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان، کاهش نیروهای آمریکا که پرزیدنت اوباما در ماه گذشته آن را اعلام کرده بود و همچنین روند انتقال مسؤولیت امنیتی به دولت افغان نیز مورد مذاکره قرار گرفت.

در این جلسه، ژنرال آلن که به همراه آقای کروکر عازم افغانستان است، جو بایدن معاون رئیس جمهوری، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، دریادار مولن فرمانده نیروهای ارتش آمریکا و همچنین لئون پانِتا وزیر جدید دفاع آمریکا شرکت داشتند. سفیر جدید آمریکا در افغانستان یکی از دیپلومات های با تجربه در مسائل سیاسی منطقه خاور میانه است و در مصر و ایران نیز در مقام یک دیپلومات آمریکائی خدمت کرده است.

پرزیدنت اوباما پس از اعلام کاهش نیروهای آمریکا در افغانستان در ماه گذشته با انتقادهائی از سوی برخی از قانون گزاران آمریکائی روبرو شد. بنابر نوشته روزنامه واشنگتن پست روز یکشنبه سوم ژوئیه ۳ سناتور ارشد آمریکائی – سناتور مک کین، سناتور گراهم و سناتور لیبرمن – استراتژی پرزیدنت اوباما را مورد انتقاد قرار داده اند.

در یک نظر خواهی که تنها ۱۵ دقیقه پس از سخنرانی پرزیدنت اوباما در اعلام استرانژی جدید جنگی آمریکا در افغانستان صورت گرفت، دست در کاران گروه امنیت ملی « ناشنال جورنال»* بطور مساوی در استراتژی جدید پرزیدنت اوباما اظهار نظر کرده بودند و با تفاوت اندکی، اکثریت با آنانی بود که فرا خواندن تمام نیروهای اضافی را (۳۳۰۰۰ سرباز) تا پایان تابستان سال آینده با خطر از بین رفتن دست آوردهای (امنیتی) فعلی بشمار می آوردند.

... و از سوی دیگر، هیلاری ردهام کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا حوالی ظهر امروز در جلسه ای در وزارت امور خارجه، ۳۷ زن از خاور میانه و کشورهای شمال آفریقا را که برای شرکت در طرح ابتکاری «زنان فن آور»** به واشنگتن آمده اند گرامی می دارد. این زنان از کشورهای الجزیره، مصر، اردن، لبنان، مراکش و سرزمین های فلسطینی هستند و در یک دوره ۵ هفته ای با هدایت راهنمایانی از شرکت های آمریکائی در تکنولوژی پیشرفته شرکت می کنند.

راهنمایان آمریکائی در اواخر سال جاری به منطقه سفر می کنند تا با گروه زنانی که در این کشورها در پی دنبال کردن تکنولوژی در آینده به عنوان حرفه خود هستند؛ همکاری کنند.

... و وزارت امو رخارجه آمریکا در اعلامیه ای می گوید نشست بین ۲ مقام ارشد سودان و سودان جنوبی را که در باره توسعه آن کشور بوده است تشویق می کند. دولت اوباما همچنین از تعهد رهبران سودان برای ادامه مذاکره در مورد (تحقق) مسئله استقلال سودان جنوبی در روز ۹ ژوئیه حمایت می کند.

دولت آمریکا از رهبران سودان و سودان جنوبی خواسته است به جنگ در « کُردوفان جنوبی» خاتمه داده و اجازه دهند تا هر چه زودتر کمک های انسان دوستانه در اختیار مردم آن منطقه قرار گیرد.

*NationalJournal

**TechWomen

XS
SM
MD
LG