لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۲

در کاخ سفید چه می گذرد؟


مردم تونس از برابر آگهی های انتخاباتی عبور می کنند خبرگزاری آسوشیتد پرس
مردم تونس از برابر آگهی های انتخاباتی عبور می کنند خبرگزاری آسوشیتد پرس

ملاقات آقای اوباما با نخست وزیر تونس در حالی صورت می گیرد که بیش از ۳ هفته به برگزاری انتخابات مجلس مؤسسان در تونس باقی نمانده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا امروز بعد از ظهر میزبان نخست وزیر تونس بود. نخست وزیر تونس روز گذشته در واشنگتن با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا نیز ملاقات و گفتگو کرد. آمریکا از شروع ناآرامی ها در تونس از مردم آن کشور حمایت کرده است، ناآرامی هائی که به انقلاب یاسمین شهرت یافت.

کاخ سفید روز گذشته در مورد ملاقات آقای اوباما با نخست وزیر تونس گفت رئیس جمهوری در این ملاقات می خواهد در باره حمایت استوار آمریکا از مرحله تاریخی انتقال دموکراسی در تونس با نخست وزیر آن کشور گفتگو کند.

آقای اوباما همچنین می خواهد در مورد مسائلی که مورد توجه آمریکا و تونس است، از جمله مسائل منطقه ای و منافع مشترک مورد علاقه ۲ طرف با نخست وزیر تونس گفتگو کند.

کاخ سفید می گوید آقای اوباما با استفاده از این فرصت می خواهد رئوس پیوند های مشترک و مستحکم بین آمریکائی ها و مردم تونس را نیز مشخص کند.

انقلاب تونس که یک مقاومت مدنی بشمار می رود، در دسامبر سال گذشته شروع شد و خیابان های تونس را فرا گرفت. مردم در پی ضریب بیکاری بالا، فساد و از همه مهم تر فضائی که در آن آزادی بیان و آزادی های سیاسی نبود، به مبارزه مدنی دست زدند.

انقلابی که پس از ۲۸ روز زین الابدین بن علی رئیس جمهوری آن کشور را وادار به ترک قدرت کرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در همان روزها هنگام سخنرانی سالانه خود برای مردم آمریکا که در کنگره ایراد کرد در مورد تونس گفت ما دیدیم چگونه قدرت مردم نشان داد که قوی تر از آن چیزی است که یک دیکتاتور دیکته می کند:

«و امشب، بگذارید برای همه روشن باشد که ایالات متحده آمریکا در کنار مردم تونس ایستاده است و از آرمان های دموکراتیک مردم آن ( کشور) پشتیبانی می کند».

سابقه روابط نزدیک آمریکا و تونس به حدود ۲۰۰ سال پیش بر می گردد، رابطه ای که همیشه بسیار دوستانه بوده است. این روابط ابتدا در چارچوب نخستین قرارداد دوستانه بین تونس و آمریکا در سال ۱۷۹۹ یا ۲۱۲ سال پیش شکل گرفت و سپس گسترش یافت.

XS
SM
MD
LG