لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۶

در واشنگتن چه می گذرد؟ بخش اول - ٢٢ مه


نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، میزبان نشست گروه صنعتی ۸ - ۵ خرداد ماه ۱۳۹۰
نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، میزبان نشست گروه صنعتی ۸ - ۵ خرداد ماه ۱۳۹۰

پرزیدنت اوباما سخنرانی خود را تنها ۲ روز پس از آن در کنفرانس سالانه « کمیته آمریکائی –اسرائیلی سیاست عمومی» * ایراد می کند که سخنانش در چار چوب صلح بین اسرائیل – فلسطینی ها با بازگشت اسرائیل به مرزهای پیش از جنگ ۱۹۶۷با مخالفت اسرائیل روبرو شد.

« کمیته آمریکائی –اسرائیلی سیاست عمومی» یا اِی پک گروه پر قدرت ویژه ای است که در چارچوب روابط آمریکا – اسرائیل در واشنگتن فعالیت می کند.

و کاخ سفید برنامه سفر پرزیدنت اوباما را برای شرکت در نشست کشورهای گروه صنعتی هشت منتشر کرده است، رئیس جمهوری به همراه میشل اوباما بانوی اول آمریکا ساعت ده و بیست دقیقه بعد از ظهر شنبه به وقت واشنگتن کشور را برای یک سفر یک هفته ای به اروپا ترک می کند.

ایرلند نخستین کشوری است که مورد بازدید پرزیدنت اوباما و همسرش قرار خواهد گرفت. رئیس جمهوری آمریکا به همراه هیئتی که وی را همراهی می کند، وارد دوبلین پایتخت ایرلند خواهد شد.

در دوبلین، پرزیدنت اوباما و همسرش با رئیس جمهوری ایرلند و همسرش ملاقات کرده و سپس به شهر « مونی گال» در ایرلند میروند، شهری که اجداد رئیس جمهوری آمریکا از آن آمده اند.

پس از این بازدید، پرزیدنت اوباما به دوبلین باز می گردد تا ضمن ایراد یک سخنرانی به روابط آمریکا و ایرلند بپردازد.

روز سه شنبه ۳ خرداد پرزیدنت اوباما و بانوی اول آمریکا به لندن می روند و پس از اجرای مراسم ورود به قصر باکینگهام، رئیس جمهوری آمریکا و همسرش نهار را با ملکه الیزابت دوم و ۲ هیئت همراه آمریکائی و بریتانیائی صرف خواهند کرد.

بعد از ظهر روز سه شنبه، پرزیدنت اوباما« وستمینیستر ابی» را مورد بازدید قرار می دهد و سه شنبه شب به همراه همسرش در میهمانی شام رسمی کاخ باکینگهام به میزبانی ملکه بریتانیا شرکت خواهد کرد.

روز چهارشنبه ۴ خرداد پرزیدنت اوباما و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در جلسه ای شرکت می کنند و پس از آن ۲ رهبر در مراسمی که از سوی همسر نخست وزیر بریتانیا و میشل اوباما بانوی اول آمریکا به افتخار خانواده های سربازان و کارکشتگان جنگی آمریکا و بریتانیا تشکیل می شود؛ شرکت می کنند

... و در همان روز – ۴ خرداد - رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بریتانیا در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت خواهند کرد.

پرزیدنت اوباما در بعد از ظهر روز ۴ شنبه همچنین در برنامه دیگری شرکت می کند، سخنرانی در پارلمان بریتانیا.

پرزیدنت اوباما و میشل اوباما بانوی اول آمریکا نیز بنوبه خود چهارشنبه شب میزبان ملکه بریتانیا خواهند بود، این شام رسمی در اقامتگاه سفیر آمریکا در لندن برگزار خواهد شد.

پرزیدنت اوباما پنجشنبه ۵ خرداد برای شرکت در نشست کشورهای گروه صنعتی هشت** لندن را ترک کرده و به شهر« دوُویل» در فرانسه عزیمت می کند. در آنجا، پرزیدنت اوباما در یک دیدار خصوصی با همتای روسی خود – دمیتری مدودُف – ملاقات و مذاکره خواهد کرد و سپس در گروه کاری نشست کشورهای گروه صنعتی هشت شرکت می کند. وی علاوه بر آن با نخست وزیر ژاپن نیز ملاقات و مذاکره خواهد کرد.

پرزیدنت اوباما روز جمعه ۶ خرداد ابتدا با نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه ملاقات کرده و سپس در نشست گروه صنعتی هشت شرکت خواهد کرد. پس از آن رئیس جمهوری آمریکا راهی ورشو پایتخت لهستان می شود.

پرزیدنت اوباما در ورشو ابتدا با رئیس جمهوری لهستان آقای « کوُموُرُوفسکی» ملاقات و مذاکره کرده و پس از آن با نخست وزیر آن کشور در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت خواهد کرد.

... و پرزیدنت اوباما و میشل اوباما بانوی اول آمریکا پس از آن به واشنگتن باز می گردند.

*The American Israel Public Affairs Committee/ AIPAC

**G-8 Summit

XS
SM
MD
LG