لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

سفر اوباما به خاورمیانه بدون برنامه صلح


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در سفر خود به خاورمیانه، با فلسطینی های ناامیدی روبرو خواهد شد که نسبت به تعهد آقای اوباما به صلح خاورمیانه با شک و تردید می نگرند.

به نقل از خبرگزاری اسوشیتد پرس سفر روز چهارشنبه آقای اوباما به خاورمیانه، به نظر می رسد بیشتر در مورد بهبود روابط تنش آلود واشنگتن - تلاویو است. اما کسب اعتماد فلسطینیها، که رییس جمهوری آمریکا را متهم به طرفداری ناعادلانه از اسرائیل می کنند، امری بسیار دشوار خواهد بود.

فلسطینی ها ضمن نا امیدی از دور اول ریاست جمهوری آقای اوباما، دلایل چندانی برای خوش بینی نسبت به دور دوم وی نمی بینند.

بر اساس گزارشها، اعلام اخیر کاخ سفید دائر براینکه باراک اوباما در سفر خود طرح جدیدی را برای صلح ارائه نخواهد داد، فلسطینی ها را قانع کرده که آقای اوباما فشاری را بر اسرائیل وارد نخواهد کرد، فشاری که از نظر فلسطینیها برای پایان دادن به بن بست چهارساله ضروری است.

یک فلسطینی کشاورز پنجاه و پنج ساله می گوید اوباما برای اسرائیل می آید و نه برای ما، او هم مثل همتایان پیشین خود به اینجا می آید و می رود، بدون اینکه کاری از پیش بیرد.

اما در حالیکه اسرائیل خود را برای گستراندن فرش قرمز برای باراک اوباما آماده می سازد، از شور و هیجان در کرانه باختری رود اردن خبری نیست.

تصویر بزرگی از اوباما که هفته پیش در رام الله به چشم می خورد ناگهان محو شد و تعدادی از فعالان سیاسی که خواهان«مبارزه برای شرافت» شدند، تصمیم گرفته اند تا به هنگام ورود رییس جمهوری آمریکا و به نشان سوگواری، بادبادکهای سیاه هوا کنند.
XS
SM
MD
LG