لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۴

در کاخ سفید چه می گذرد؟


در کاخ سفید چه می گذرد؟
در کاخ سفید چه می گذرد؟

مشکلات اقتصادی و به ویژه بیکاری مسئله ای است که بیش از بیش در کنفرانس های خبری کاخ سفید مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد و در همین رابطه است که اهمیت موافقت نامه های تجاری با کشورهای کره جنوبی، کلمبیا و پاناما که روز گذشته از سوی رئیس جمهوری برای تصویب به کنگره ارسال شد؛ یکی از سر فصل های مهم کنفرانس خبری کاخ سفید بود.

کاخ سفید اطلاعیه رئیس جمهوری آمریکا را در مورد موافقت نامه های تجاری با کره جنوبی، کلمبیا و پاناما در اختیار خبرنگاران قرار داد. آقای اوباما در باره این قراردادها می گوید که (تصویب) آن فروش محصولات شرکت های آمریکائی آسان کرده و باعث افزایش صادرات آمریکا خواهد شد؛ مسئله ای که رئیس جمهوری آن را مهم شمرده است.

در این اطلاعیه آمده است که این موافقت های تجاری هزار ها هزار شغل جدید را در سراسر کشور ایجاد خواهد کرد و محصولات آمریکا را با این کلمات غرور آمیز به بازارها عرضه خواهد کرد:

ساخت آمریکا

قراردادهای تجاری که مشاغل جدیدی را در بازار کار آمریکا ایجاد خواهد کرد، روز گذشته به کنگره آمریکا ارسال شد. روزی که بنا بر آخرین نظر خواهی روزنامه واشنگتن پست و شبکه خبری ا- بی - سی در صد طرفداری آمریکائی ها از آقای اوباما به پائین ترین در صد خود در دوران ریاست جمهوری وی رسیده است.

اطلاعیه صادره از سوی آقای اوباما در مورد موافقت نامه با کره جنوبی سخن از ایجاد ۷۰ هزار شغل جدید و افزایش رقم ۱۱ میلیارد دلار در صادرات سالانه آمریکاست.

در مورد پاناما و تجارت بین ۲ کشور قرار است دولت پاناما قوانین و مقرراتی را در مورد بهبود شفافیت در مبادلات بین المللی خود تنظیم کند. موافقت نامه تنظیم شده با کلمبیا که " طرح عملیاتی" نیز به آن اضافه شده است از تعهد رئیس جمهوری آمریکا به دنبال کردن برنامه تجارتی جاه طلبانه بین ایالات متحده و کلمبیا سخن می گوید.

کاخ سفید می گوید در چارچوب همین طرح است که دولت اوباما با دولت کلمبیا برای اطمینان از این که متحد تجاری آمریکا شرائط و مقررات قانون کار را پذیرفته و به حقوق بنیادی کار احترام می گذارد؛ همکاری می کند.

سخنگوی کاخ سفید که در مورد ارسال این ۳ موافقت نامه به کنگره با خبرنگاران سخن می گفت، اظهار امیدواری کرد که این موافقت نامه ها به تصویب کنگره آمریکا خواهد رسید.

تنظیم قراردادهای ۲ جانبه تجاری با ۳ کشور نامبرده در زمان جورج دابلیو. بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا شکل گرفت، قراردادهائی که بطور کلی از پشتیبانی دموکرات ها و جمهوری خواهان برخوردار بود. با این همه بنظر می رسد که اکنون گفتگوهائی در پشت صحنه برای تصویب این قراردادها صورت خواهد گرفت.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید می گوید «می دانید، همیشه بحث ها و گفتگوهائی بین کاخ سفید، دولت و کنگره (بین مجلس نمایندگان و سنا و همچنین دموکرات ها و جمهوری خواهان) وجود دارد... و این مسئله همچنان ادامه خواهد داشت».

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت ... و چون این مسئله اولویت ارشد ماست مطمئن باشید که این مسئله باز هم مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG