لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۹

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۱۵ اوت)


آسوشیتد پرس - بازار سهام نیویورک - ۱۲ اوت
آسوشیتد پرس - بازار سهام نیویورک - ۱۲ اوت

در واشنگتن مدتی است که انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا عملاً تمام مسائل دیگر را تحت تاًثیر قرار داده است. این انتخابات در روز ۳ شنبه ۶ نوامبر سال ۲۰۱۲ برگزار خواهد شد و هر چند که گفته می شود پرزیدنت اوباما سفرهایش را برای بهبود اقتصاد کشور و ایجاد مشاغل جدید ترتیب می دهد با این همه، هدف اصلی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال آینده است.

این در حالی است که بنا بر اعلام مؤسسه نظرخواهی گالوپ، در صد تاًیید کار پرزیدنت اوباما از سوی مردم به پائین ترین درجه خود – ۳۹ در صد - در دوران ریاست جمهوری اش رسیده است.

این آمارها با ۳ در صد ضریب اشتباه نتیجه پرسش ها و پاسخ هائی است که با یک گروه ۱۵۰۰ نفری بزرگ سال در طی ۳ روز صورت گرفته است. مؤسسه گالوپ اخیراً روزانه بطور مرتب نتیجه نظر خواهی خود را در مورد تاًیید یا عدم تاًیید پرزیدنت اوباما از سوی شهروندان آمریکا منتشر می کند. آخرین نظر خواهی گالوپ نشان می دهد که تنها ۳۹ در صد از آمریکائی ها کار پرزیدنت اوباما را در مقام رئیس جمهوری تاًیید می کنند.

در آن چه به سیاست خارجی دولت دموکرات آقای اوباما مربوط می شود، بنظر نمی رسد که رئیس جمهوری مگر در صورت ضرورت و فوریت – مانند مسئله سوریه - تغییری در چگونگی سیاست خارجی خود بدهد.

از سوی دیگر، با توجه به نرخ بیکاری بیش از ۹ در صد در آمریکا در حال حاضر تمرکز رئیس جمهوری تنها به مسئله ایجاد مشاغل تازه در سراسر آمریکا اختصاص دارد.

مرکز توجه مردم در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا در چارچوب ۳ کلمه قرار گرفته است:

اشتغال، اشتغال و باز هم اشتغال

... و به همین سبب حد اقل در حال حاضر مردم توجه چندانی به سیاست خارجی دولت آمریکا، به آن چه در میدان های جنگ می گذرد یا سقوط قطعی معمر قذافی رهبر متزلزل لیبی از خود نشان نمی دهند.

کاخ سفید روز دوشنبه برنامه روزانه پرزیدنت اوباما را اعلام کرد و در همین راستاست که می بینیم رئیس جمهوری ۳ روز از ۵ روز کاری هفته جاری را به یک تور ۳ روزه در بخش میانه غربی آمریکا اختصاص داده است.

بخش میانه غربی آمریکا برای پرزیدنت اوباما از اهمیت ویژه ای برخوردارست.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ میلادی، باراک اوباما سناتور وقت دموکرات از ایالت ایلی نوی در ایالت های میانه غربی آمریکا در انتخابات مقدماتی و سپس در انتخابات عمومی ماه نوامبر به موفقیت های چشمگیری دست یافت.

تمرکز پرزیدنت اوباما در این تور ۳ روزه بر گفتگو در باره راه های رسیدن به شکوفائی اقتصادی، تحکیم شرائط (مالی) طبقه متوسط و سرعت دادن به استخدام افراد در شهرهای مختلف در سراسر آمریکاست.

علاوه بر آن، پرزیدنت اوباما در این سفر کوتاه مستقیماً به سخنان مردم از جمله صاحبان کسب و کارهای کوچک، خانواده های محلی، رهبران بخش خصوصی و مقامات دولتی نیز گوش داده و با آنان به بحث و گفتگو خواهد پرداخت.

کاخ سفید می گوید رئیس جمهوری می داند ما باید هر آن چه را که در قدرت داریم برای گسترش شکوفائی اقتصادی انجام دهیم، اعتماد مردم را مجدداً به آینده کشور جلب کنیم و احساس خوش بینی را جهت نسل های آینده افزایش دهیم.

XS
SM
MD
LG