لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۹

پيشنهاد نرخ مالیاتی جديدی برای ميليونرها


پيشنهاد نرخ مالیاتی جديدی برای ميليونرها
پيشنهاد نرخ مالیاتی جديدی برای ميليونرها

باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا برای کاستن از کسری بودجه دولت روز دوشنبه برنامه های جديدی را اعلام می کند که پيشنهاد وضع يک نرخ مالياتی دستکم در مورد افراد صاحب درآمدهای سالانه يک ميليون دلار به بالا، بخشی از آن است.

وسائل ارتباط جمعی از اين پيشنهاد به عنوان قانون Buffett ياد می کنند، که از نام Warren Buffett سرمايه گذار ميلياردر آمريکایی الهام می گيرد. وی علنا از اينکه ثروتمندان سرمایه گذار فقط بخش کوچکی از درآمد خود را به عنوان ماليات به دولت فدرال می دهند انتقاد کرده است. طبق قانون جاری، نرخ مالیاتی درآمدهای حاصل از سرمايه گذاری، کمتر از نرخ مالیاتی حقوق و دستمزدهاست.

پرزیدنت اوباما پيشتر برنامه ای ۴۴۷ ميليارد دلاری را برای ايجاد مشاغل پيشنهاد کرده است که هدف آن پایين آوردن نرخ بيکاری ۹ و ۱ دهم درصدی کنونی است.

هردو پيشنهاد با مقاومت هایی در کنگره روبروست. جمهوریخواهان که مجلس نمایندگان را در کنترل دارند با هرگونه افزایشی در نرخ های مالياتی مخالف هستند. جان بينر رئیس مجلس نمایندگان به جای چنين اقدامی بازنويسی قانون مالیات ها و کاستن از بودجه برنامه های اجتماعی نظیر بيمه های اجتماعی و خدمات درمانی را توصیه کرده است.

برخی ديگر از رهبران جمهوریخواه می گويند برنامه موسوم Warren Buffett به سرمايه گذاری شرکت های بزرگ و رشد اقتصادی آمريکا در شرایط کم رونقی کنونی لطمه می زند.

اقدام های رئيس جمهوری در حالی صورت می گيرد که کشور با رقابت ها و درگيری های دو حزبی روبروست و تا انتخابات عمومی بعدی فقط ۱۴ ماه باقی مانده است. در همين حال يک کميته ويژه کنگره نيز قرار است اين هفته ماموريت خود را در يافتن راه حل هایی برای کاستن دست کم يک تريليون و پانصد ميليارد دلار از کسری بودجه آغاز کند.

درصد محبوبیت پرزيدنت اوباما و کنگره نزد مردم سیر نزولی دارد و همين امر دو طرف را برای رسِدن به توافقی که بتواند رشد اقتصادی را احيا و کسری بوجه را کم کند، زير فشار گذاشته است.

XS
SM
MD
LG