لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۰

در واشنگتن چه می گذرد؟


در واشنگتن چه می گذرد؟
در واشنگتن چه می گذرد؟

با ادامه و افزایش خشونتها در سوریه، سخنگوی مطبوعاتی باراک اوباما با انتشار بیانیه ای می گوید بشار اسد باید قدرت را ترک گوید. رژیم اسد دیگر هیچ اعتباری ندارد و کلمات به تنهائی نمی توانند اعمال تاًسف باری را که این رژیم انجام می دهد، بیان کنند. آمریکا و متحدانش فشارهای خود را بر رژیم بشار اسد ادامه می دهند. این در حالی است که تمام کشورهای عرب و همسایگان سوریه از جمله ترکیه برای پایان دادن به خشونت ها بر بشار اسد فشار می آورند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بارها گفته است که بشار اسد باید در جهت آرمان های مردم خود برای دستیابی به آزادی از قدرت کناره گیری کند. در اعلامیه ای که بعد از ظهر روز چهارشنبه از سوی رئیس دفتر مطبوعاتی آقای اوباما انتشار یافت آمده است که هنوز ۲ روز بیشتر از تصمیم رژیم اسد برای امضای طرح پیشنهادی اتحادیه عرب نمی گذرد که آنان تعهد خود را در مورد پایان دادن خشونت ها نقض کرده اند.

دولت آمریکا عمیقاً از گزارش های رسیده در باره تجاوز به حقوق شهر وندان سوری (از سوی رژیم اسد) نگران است و هر چند که نیروهای امنیتی سوریه نیز دچار تلفات شده اند، اما بیشترین بخش تجاوز به حقوق شهروندان و همچنین تلفات جانی از سوی رژیم اسد انجام می شود.

کاخ سفید از همه طرفین درگیر در سوریه می خواهد که به اعمال خشونت پایان دهند.

با این همه، کاخ سفید در واشنگتن در باره چگونگی ادامه فشار بر بشار اسد توضیحی نمی دهد و می گوید تنها مسئله زمان را باید برای پایان این رژیم مورد نظر قرار داد.

اما مسئله دیگری که در کنفرانس خبری کاخ سفید مورد بحث و گفتگو قار گرفت، داستان دستگیری ۵ ایرانی بود که گفته می شود در مرکز برق مشغول کار بوده اند. جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در برابر این پرسش قرار گرفت که آیا آمریکا با توجه به حضور ایرانی ها در سوریه از متحدان خود می خواهد که اقدامات جدی تری علیه رژیم اسد به عمل بیآورند؟

رئیس دفتر مطبوعاتی کاخ سفید می گوید آمریکا و متحدانش از ابتدا گفته اند که خشونت ها در سوریه علیه مردم باید متوقف شود و رژیم اسد باید شروع به انتقال دموکراسی در کشور بکند. ما سوریه را منزوی کرده ایم و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

حضور ایرانی ها در سوریه از این نظر پرسش بر انگیز بود که دولت ایران تنها دولتی در منطقه است که از رژیم بشار اسد حمایت مالی و معنوی می کند و فعالان سوری بر این باورند که به دولت سوریه در زمینه نقض حقوق شهروندانش نیز کمک می کند.

XS
SM
MD
LG