لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

اوباما تنها حامی توافق ایران خواهد ماند


نشریه آمریکایی نیویورک پست در مقاله‌ای که امیر طاهری نوشته است می‌گوید باراک اوباما قرار است در نیمه اکتبر فرمان اجرایی توافق اتمی ایران را صادر کند. به گفته رئیس جمهوری آمریکا، گام بعدی "روز اجرای توافق" است که برای نیمه دسامبر برنامه‌ریزی شده است.

نویسنده مطلب در ادامه درباره نکته‌ای هشدار می‌دهد و می‌گوید ممکن است اوباما آخر سر تنها فردی در جهان باشد که توافق عزیزش را امضا می‌کند تا با خودش پیمان ببندد.

ایرانی‌ها نه سندی را امضا کرده‌اند و نه برنامه‌ای برای چنین کاری دارند. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نه در هیات وزیران جمهوری اسلامی مورد بحث قرار گرفته و نه حتی دولت جمهوری اسلامی زحمت ترجمه سند ۱۵۹ صفحه‌ای را به خود داده است.

بریتانیا، چین، آلمان، فرانسه و روسیه نیز که در کنار آمریکا در قالب کشورهای ۱+۵ با ایران مذاکره کردند، لازم دانستند که برخی قوانین خود را بر آن اعمال کنند. شرکای اوباما این طور تصمیم گرفتند که توافق آقای اوباما حقیقتا درباره لغو تحریم‌ها است و لاغیر.

آنها در همین راستا صرف نظر از دیگر بندهای برجام، شروع به لغو تحریم‌ها کردند. بریتانیا ۲۲ بانک و نهاد ایرانی را که به خاطر ارتباط با معاملات مرتبط با مسائل اتمی ایران در فهرست سیاه بودند، از این فهرست خارج کرد.

بازرگانی آلمان با ایران ۳۳ درصد افزایش یافته و این کشور را پس از چین، به سومین شریک سیاسی ایرانی بدل کرده است. چین پیمان‌هایی اولیه را برای کمک به ایران در ساخت پنج رآکتور اتمی امضا کرده است. روسیه تحویل سامانه‌ موشک‌های ضدهوایی اس-300 به ایران را آغاز کرده و برای فروش هواپیماهای سوخوی در حال مذاکره با ایرانی‌ها است.

فرانسه وزیر خارجه و هیاتی صد نفره از فعالان اقتصادی خود را برای مذاکره درباره فرصت‌های تجاری از جمله پروژه‌های افزایش صادرات نفت خام ایران به تهران فرستاد.

کشورهای دیگر نیز برجام را به منزله چراغ سبزی برای لغو تحریم‌ها فرض کردند. روابط اقتصادی هند با ایران هفده درصد افزایش یافته و دهلی‌نو در حال مذاکره با تهران برای سرمایه‌گذاری بزرگ در بخش مراودات ریلی و دریایی در بندر چابهار و خلیج عمان است. به لطف بانک‌های اتریشی، ترکیه و امارات متحده عربی بخش بزرگی از محدودیت‌های بانکی بر ایران به کنار زده شده است.

این در حالی است که به گفته علی اکبر صالحی "برنامه اتمی ایران سرجای خود باقی است و باقی خواهد ماند." نویسنده مطلب به نقل از صالحی می‌نویسد: "ما در حال ساخت گداخت هسته‌ای هستیم که این تکنولوژی ۵۰ سال آینده است. "

نیویورک پست در ادامه می‌گوید تا قبل از تاریخ "روز اجرا"ی اوباما روحانیون ایرانی به طور متوسط چهارصد میلیون دلار در ماه دریافت می‌کنند که رقم بزرگی نیست اما برای حل مشکلات ناشی از نبود پول نقد در دست آنان کافی است و پرداخت کمک نقدی ایران به نیروهایش را تا حدود ۲۱ درصد افزایش داده است.

ماه گذشته ایران و کشورهای ۵+۱ کمیسیونی مشترک را برای تعیین نحوه اجرای توافق تاسیس کرده‌اند که امیدوارند تا دسامبر ۲۰۱۷ تکمیل شود یعنی همزمان با صدور اولین بررسی دوسالانه برجام و زمانی که اوباما دیگر در کاخ سفید نخواهد بود.

باراک اوباما و جان کری وزیر خارجه او همواره ادعا کرده‌اند که توافق با جناح میانه‌رو تهران می‌تواند تغییرات مثبت را در رفتار ایران پدید آورد. نویسنده مطلب می‌گوید اما چنین اتفاقی تاکنون نیفتاده است.

روحانیون ایران برجام را ابزاری در دست اوباما برای مخالفت با هرگونه تلاش در جهت تضعیف ایران قلمداد می‌کنند.

طاهری سپس می نویسد که اگر تاکنون تغییری هم در رفتار ایران حادث شده باشد در جهت منفی بوده است. ایران برای حفظ بشار اسد در قدرت با روسیه زدوبند کرده و با شعار اوباما که می‌گوید اسد باید برود مقابله می‌کند. مهمتر از آن ایران با هفت هزار نیرو حضور نظامی خود در سوریه را تقویت کرده است.

تهران از سوی دیگر دولت ضعیف حیدرالعبادی در عراق را به فاصله گرفتن از واشنگتن و الحاق به ائتلاف ایران و روسیه در سوریه ترغیب می‌کند و همزمان حمایت از حوثی‌های شورشی در یمن را شدت بخشیده است.

نویسنده مطلب سپس به نفوذ ایران در لبنان برای انتخاب رئیس‌جمهوری آینده این کشور و همچنین تقویت پروپاگاندای جنگ علیه عربستان سعودی اشاره می‌کند و می‌گوید رهبران سیاسی ایران همچنین تماس با گروه‌های فلسطینی را به امید راه‌ انداختن انتفاضه جدید افزایش داده‌اند.

امیدهای اوباما برای ارتباط با ایران هفته گذشته هنگامی که آیت الله خامنه‌ای هرگونه گفت و گو با "شیطان بزرگ آمریکا" را ممنوع اعلام کرد نقش بر آب شد.

باراک اوباما امیدوار است که مماشات با روحانیون ایران دست‌کم آنان را به تلطیف "کمپین نفرت از آمریکا" متقاعد سازد. نویسنده مطلب می گوید چنین چیزی رخ نخواهد داد و سپس به شعار "مرگ بر آمریکا" که بر ساختمان های ایران و پرچم آمریکا که بر کف ورودی اماکن نقاشی شده و همچنین شهروندان آمریکایی اشاره می‌کند که در ایران به اتهام جاسوسی به "گروگان" گرفته شده اند.

نویسنده مطلب در پایان می‌نویسد "شرکای میانه‌رو" اوباما شمار اعدام‌ها و زندانیان سیاسی را دو برابر کرده‌اند. هفته گذشته آنان راهپیمایی آموزگاران برای آزادی فعالان صنفی‌شان را درهم‌کوبیدند و صدها فعال صنفی بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG