لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

تاکید اوباما بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی در سخنرانی سالانه ۲۰۱۳


باراک اوباما، رییس جمهوری امریکا سخنرانی سالانه «وضعیت کشور» خود را سه شنبه شب در کنگره این کشور ایراد کرد. آقای اوباما در سخنرانی خود بیشتر بر روی مسائل اقتصادی آمریکا تمرکز داشت.

او در این سخنرانی همچنین خواهان اصلاحاتی در زمینه انرژی های پاک، مهاجرت و کنترل اسلحه شد. رییس جمهوری آمریکا در زمینه سیاست خارجی به کره شمالی، ایران، افغانستان و سوریه اشاره کرد.

رییس جمهوری آمریکا درباره برنامه اتمی ایران گفت «ما هر آنچه لازم باشد انجام خواهیم داد تا آنها را از دستیابی به سلاح هسته ای باز داریم.» آقای اوباما گفت رهبران ایران باید بدانند که اکنون زمان راه حل دیپلماتیک است.

باراک اوباما در اشاره به کاهش زرادخانه های اتمی جهان گفت آمریکا همزمان و ضمن تعامل با روسیه خواهان کاهش هرچه بیشتر زرادخانه های هسته ای خواهد بود و ما به تلاش های جهانی خود تا مواد هسته ای در دست افراد ناباب قرار نگیرد ادامه خواهیم داد.

باراک اوباما درباره افغانستان گفت حدود نیمی از نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان، تا پایان سال جاری میلادی از این کشور خارج خواهند شد. او گفت ۳۴ هزار نفر دیگر از نظامیان آمریکا در افغانستان طی سال آینده به آمریکا باز می گردند. با این اقدام، تمام نیروهای رزمی آمریکا طبق برنامه قبلی تا پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان خارج می شوند.

رییس جمهوری آمریکا همچنین خواهان ادامه آموزش نیروهای افغان توسط آموزگاران نظامی آمریکایی و ادامه تلاش های جهانی علیه تروریسم و ایجاد چارچوبی قانونی برای رهبری اقدامات ضد تروریستی شد.

رییس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود گفت آمریکا به تلاش های خود برای جلوگیری از گسترش خطرناک ترین سلاح ها ادامه خواهد داد. او گفت رژیم کره شمالی باید بداند که آنها تنها با پایبندی به تعهدات بین المللی خود به امنیت و رونق اقتصادی دست خواهند یافت.

باراک اوباما در ادامه گفت اقدامات تحریک آمیز کره شمالی از نوعی که شب گذشته نمونه آن را دیدیم، آنها را بیشتر منزوی می کند، چرا که ما در کنار متحدان خود خواهیم ایستاد و دفاع موشکی خود را تقویت خواهیم کرد تا جهان را به انجام اقدامی قاطعانه در واکنش به این تهدیدها هدایت کنیم.

باراک اوباما در پنجمین سخنرانی سالیانه خود در کنگره آمریکا، و اولین سخنرانی پس از انتخاب مجدد، اولویت های دوره دوم ریاست جمهوری خود را بیان و بر تقویت اقتصاد آمریکا تاکید کرد.

آقای اوباما با چالش کشیدن کنگره از قانونگزاران خواست تا به طبقه متوسط یاری رسانند، قشری که بامزدهای راکد و افزایش هزینه های زندگی تحت فشار قرار گرفته است. رییس جمهور از این رو خواست تا ظرف سه سال آینده دستمزدها بیست و پنج در صد افزایش یابند.

رییس جمهوری آمریکا، ضمن هشدار در مورد کاهش خودکار هزینه های جاری، که در صورت عدم توافق بر سر بودجه با کنگره صورت خواهد گرفت، گفت چنین رویدادی آمادگی ارتش، رشد اقتصادی و اولویت های ما چون آموزش، انرژی و تحقیقات پرشکی را به خطر خواهد انداخت.

آقای اوباما از کنگره خواست تا لایحه مربوط به دو مساله را که در حال حاضر تحت بررسی است تصویب کنند، یکی لایحه کنترل اسلحه و دیگری لایحه اصلاحات مهاجرت.

پاسخ حزب جمهوریخواه به سخنان رییس جمهوری

سناتور جمهوریخواه، مارکو روبیو در پاسخ به سخنان روز سه شنبه باراک اوباما ضمن تاکید بر «محاسن اقتصاد آزاد» گفت در واقع این نوع از اقتصاد آزاد است که منجر به رشدطبقه متوسط می شود، و نه سیاست هایی که از سوی دولت فدرال تدوین می شود.

سناتور روبیو با نقل قول از باراک اوباما که سیاست جمهوریخواهان را هواداری از میلیونرها می داند، گفت این سیاست های آقای اوباما است که مهاجرین را با مالیات های بیشتر خود صدمه می زند، سیاست هایی که حتی می توانند مزایا و مشاغل را از بین ببرند.

این سناتور کوبایی آمریکایی گفت رشد اقتصادی بهترین راه برای کمک به قشر متوسط است و چنین رشدی است که در اصل می تواند کسری بودجه کشور را نیز کاهش دهد.

سناتور روبیو همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به «سیستم پیشنهادی بهداشت» آقای اوباما اشاره کرد و گفت این برنامه گرچه ادعا می کند به بخش پایین جامعه یاری می رساند، اما در واقع این سیستم موجب آسیب رساندن به این قشر می شود.

XS
SM
MD
LG