لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۱

پرزیدنت اوباما می گوید به قول هایی که در اجلاس مشترک کنگره داد، عمل خواهد کرد


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، امیدوار است به آمریکاییان نشان دهد بر آن است به قول هایی که در سخنرانی خود در اجلاس مشترک کنگره برای ایجاد مشاغل بیشتر داد، عمل کند.

آقای اوباما روز پنجشنبه به ایالت فلوریدا می رود و قصد دارد اعلام کند ۸ میلیارد دلار از اعتبارات محرک اقتصادی برای ساختن راه آهن سریع السیر اختصاص داده می شود. مقامات دولت اوباما می گویند این پول به ایجاد مشاغل جدید کمک خواهد کرد.

پریدنت اوباما در سخنرانی چهارشنبه شب، از کنگره خواست لایحه ایجاد مشاغل را «بدون تاخیر» به دفتر او بفرستد. او گفت قانونگذاران باید به مشکلات اقتصادی که آمریکاییان سال ها با آنها روبرو بوده اند، بپردازد.

واکنش به سخنرانی رییس جمهوری متفاوت بوده است.

اعضای حزب دمکرات آن را به دلیل آینده نگری ستوده اند. اما باب مک دانل، فرماندار ایالت ویرجینیا، در پاسخ حزب جمهوریخواه گفت آقای اوباما سعی دارد بیشتر کارها به دولت واگذارشود.

پرزیدنت اوباما در سخنرانی خود از هر دو حزب انتقاد کرد.

او به قانونگذاران گفت آمریکاییان تردید دارند که واشنگتن قادر باشد زندگی شان را بهبود بخشد، و از آنها خواست به غلبه بر «کمبود اعتماد» به دولت کمک کنند.

آقای اوباما همچنین پذیرفت که برخی از تصمیمات او، از جمله کوشش برای اصلاح سیستم بیمه و درمان، از نظر سیاسی مطلوب نبوده است. اما تاکید کرد که تغییر آسان نیست و او به دنبال کردن آن ادامه خواهد داد.

در مسائل بین المللی، پرزیدنت اوباما بار دیگر قول داد تمام سربازان رزمی آمریکا در عراق را تا پایان اوت سال جاری بازگرداند و گفت یقین دارد آمریکا در جنگ در افغانستان موفق خواهد شد.

آقای اوباما همچنین گفت مردم آمریکا شاید با «بزرگترین خطر» – تهدید تسلیحات اتمی - روبرو باشند. او یادآور شد کره شمالی با انزوای رو به گسترش و تحریم های سخت تر روبرو است، و ایران، اگر رهبرانش به نادیده گرفتن تعهدات خود ادامه دهند، «با پیامدهای فزاینده» روبرو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG