لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۵

در کاخ سفید چه می گذرد؟


در کاخ سفید چه می گذرد؟
در کاخ سفید چه می گذرد؟

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که برای ایراد سخنرانی سالانه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بسر می برد، روز ۴ شنبه ملاقات های دو جانبه ای با برخی از رهبران جهان داشت. یکی از این ملاقات ها، دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بود که بلافاصله پس از ایراد سخنرانی در مقر دائمی سازمان ملل متحد انجام گرفت.

آقای اوباما همچنین قرار است در ساعت ۶ بعد از ظهر به وقت محلی با محمود عباس ملاقات و مذاکره کند. این ملاقات در هتل والدورف آستوریا انجام خواهد گرفت. تمرکز اصلی در این دیدارها برقراری صلح و دموکراسی در جهان به ویژه در چارچوب صلح در خاور میانه بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی امروز خود در سازمان ملل متحد صریحاً گفت که تنها راه حل موجود برای تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی مذاکرات مستقیم بین ۲ طرف است. وی گفت که صلح تنها با قطعنامه های تصویب شده سازمان ملل متحد صورت نخواهد گرفت.

پس از آن که محمود عباس رئیس حکومت خود گردان فلسطینی ها در هفته های اخیر اعلام کرد که می خواهد مسئله اعلام کشور مستقل خود را در شست و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کند، دولت اوباما مخالفت خود را با این امر ابراز کرد. آنان بارها گفته اند که در صورت چنین اتفاقی، تصویب طرح محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی ها با وتوی آمریکا مواجه خواهد شد.

روزنامه لوموند بین المللی چاپ پاریس می نویسد که اگر طرح محمود عباس به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع شود، پاریس و لندن از دادن راًی خودداری خواهند کرد.

محمود عباس برای تصویب چنین طرحی هم باید ۹ راًی از ۱۵ راًی اعضای شورای امنیت را داشته باشد و هم هیچ یک از ۵ عضو دائم شورای امنیت آن را وتو نکرده باشد. بنا بر این احتمال این که حتی آمریکا نیازی به استفاده از وتو داشته باشد؛ کم بنظر می رسد.

مقامات ارشد آمریکائی بارها گفته اند که تنها راه حل دستیابی به وجود ۲ کشور مستقل اسرائیل و فلسطین برای آن که بتوانند در کنار یکدیگر با صلح زندگی کنند، از سرگیری مذاکرات مستقیم ۲ جانبه است.

در همین راستا اتحادیه اروپا نیز در اوایل هفته گفت که از مذاکرات مستقیم بین ۲ طرف حمایت می کند و آن را تنها راه حل دستیابی به تاًسیس کشور مستقل فلسطین در کنار کشور اسرائیل می داند.

روزنامه لوموند بین المللی بامداد امروز گفت که نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه قصد دارد طرح ویژه ای را برای فلسطینی ها به عنوان راه حل سوم به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کند.

نیکلا سارکوزی که در ارائه سیاست خارجی فرانسه در مورد لیبی موفق بوده است اکنون می خواهد یک طرح جایگزین را به محمود عباس که از شورای امنیت می خواهد کشور او را به رسمیت بشناسد، ارائه کند.

در طرح پیشنهادی رئیس جمهوری فرانسه فلسطینی ها می توانند شرائطی مشابه واتیکان داشته باشند.

XS
SM
MD
LG