لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۰

در واشنگتن چه می گذرد؟ ( ۴ ژوئیه)


در واشنگتن چه می گذرد؟ ( ۴ ژوئیه)
در واشنگتن چه می گذرد؟ ( ۴ ژوئیه)

پرزیدنت اوباما و خانواده رئیس جمهوری امروز میزبان قهرمانان جنگ های آمریکا و خانواده های آنان هستند. در این مراسم کارکنان کاخ سفید نیز به همراه خانواده های خود حضور خواهند داشت.

پرزیدنت اوباما ساعت ۶ و نیم پس از نیمروز به وقت واشنگتن در صحن جنوبی چمن کاخ سفید سخنانی نیز به مناسبت این روز ایراد خواهد کرد. روزی که یادآور تصویب منشور استقلال آمریکا یا سند تولد آمریکاست، هر چند که منشور استقلال آمریکا در روز دوم ژوئیه سال ۱۷۷۶ – ۲۳۵ سال پیش – به تصویب رسید و نه در روز ۴ ژوئیه!.

بنا بر نظر «کنت دیویس» یکی از کارشناسان تاریخ استقلال آمریکا، در حوالی سال ۱۶۷۶ مردی بنام «ناتانیِل بیِکُن»* اعلامیه ای را با نام «منشور مردم»** نوشت. این منشور بریتانیائی ها را برای افزایش نا عادلانه مالیات بر چای و عدم حمایت از کشاورزان و مزرعه داران غربی در برابر سرخ پوست ها مورد انتقاد قرار داده بود.

واشنگتن علاوه بر آتش بازی، رقص و پایکوبی همه ساله میزبان بیش از یک میلیون شهروندی است که از سراسر خاک آمریکا برای شرکت در جشن و سرور چهارم ژوئیه به این شهر آمده اند، در مراسم کاخ سفید نیز امروز مراسم آتش بازی به همراه کباب و موسیقی به راه است.

... و هر چند که در این تعطیلات آخر هفته که به روز استقلال آمریکا پیوسته است، پرزیدنت اوباما برنامه سفرهای انتخاباتی خود را عملاً کنار گذاشته است با این همه بنظر می رسد که سیاست در بافت جشن های روز چهارم ژوئیه تنیده شده است.

دانشگاه هاروارد در پژوهشی که اخیراً انتشار یافته می گوید این پژوهش ها نشان می دهد که جشن های روز چهارم ژوئیه تنها جمهوری خواهان را به انرژی در می آورد، نوجوانان را به جمهوری خواهان نزدیک می کند و کمک می کند تعداد بیشتری از راًی دهندگان آمریکائی در روز برگزاری انتخابات به حزب جمهوری خواه بپیوندند.

گزارش پژوهشی دانشگاه هاروارد حاکی از آنست که «جشن های روز چهارم ژوئیه در آمریکا با شکل دادن باورها و افزایش مشارکت ها، در درجه نخست به سود حزب جمهوری خواه است».

در این گزارش دیوید یاناگیزاوا-درُت استاد یار دانشکده کندی دانشگاه هاروارد و«آندرا مدستام» استاد یار دانشگاه بوکُونی می گویند «سیاست دست راستی بیشتر در میهن پرستی آمریکائی ها موفق بوده است. این گزارش همچنین تاًیید می کند که جمهوری خواهان خود را بیشتر میهن پرست می دانند تا دموکرات ها و با توجه به چنین برداشتی است که یک تجانس بین میهن پرستی ترویج شده در چهارم ژوئیه و ارزش های همراه شده با حزب جمهوری خواه وجود دارد. جشن و سرور روز چهارم ژوئیه در جوامعی که جمهوری خواهان در آن اولویت دارند می تواند بیشتر بصورت رویدادهایی که نوجوانان را به حزب جمهوری خواه متوجه می کند؛ در آید».

Nathaniel Bacon *

Declaration of the People **

XS
SM
MD
LG