لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۲

هشدار باراک اوباما نسبت به انزواگرائی آمریکا


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا طی سخنانی در روز چهارشنبه گفت انزواگرایی آمریکا یک گزینه نیست، اما یاد آور می شود هر مشکلی راه حلی نظامی ندارد.

پرزیدنت اوباما در یک سخنرانی عمومی در آکادمی نظامی امریکا در وست پوینت ایالت نیویورک، به تشریح رئوس سیاست خارجی خود در باقیمانده دوره ریاست جمهوری اش پرداخت و ضمن هشدار نسبت به انزواگرایی آمریکا گفت، ایالات متحده بی بدیل ترین ملت جهان است و این کشورهای دیگر هستند که برای گرفتن کمک، به او نگاه می کنند.

آقای اوباما اظهار داشت تروریسم همچنان مستقیم ترین تهدید برای امنیت آمریکا است و خواهان مشارکت با کشورهایی شد که در آنها شبکه های تروریستی به دنبال جای پا می گردند.

وی همچنین تاکید کرد آمریکا برای حفاظت از مردم یا سرزمین خود هرگز نباید درخواست اجازه کند، اما در برخورد با مسائل دیگری در جهان که تهدیدی مستقیم برای ایالات متحده نیست، اما با افزایش بحران و زیرپا گذاشته شدن اصول اخلاقی، جهان به ورطه خطرناکی کشیده می شود، آنگاه باید محدوده عمل نظامی گسترش پیدا کند.

او گفت «در چنین شرایطی، ما نباید به تنهایی عمل کنیم. باید متحدان و شرکای خود را برای اقدامی گروهی بسیج کنیم. مجبور هستیم ابزار بیشتری بکار بگیریم، از جمله دیپلماسی و توسعه، تحریم و به انزوا کشاندن، توسل به قوانین بین المللی و - فقط در صورتی که لازم و موثر باشد - اقدام نظامی چند جانبه. ما باید با دیگران کار کنیم زیرا احتمال موفقیت اقدام های گروهی بیشتر است.»

آقای اوباما گفت آمریکا به استفاده یک جانبه از نیروی نظامی هر زمانی که مصالح امنیتی کشور ایجاب کند ادامه خواهد داد.

وی در ادامه تشکیل یک صندوق ۵ میلیارد دلاری برای کمک به کشورها در مبارزه با تروریسم را پیشنهاد کرد و خواهان افزایش اعتبار برای عملیات اطلاعاتی، شناسایی، و دیگر فعالیت های وزارت دفاع شد.

رئیس جمهوری در بخشی دیگری از سخنان خود در آکادمی نظامی گفت با کنگره برای افزایش حمایت آمریکا از گروه های اوپوزیسیون سوریه که بهترین گزینه برای بشار اسد هستند کار خواهد کرد و افزود «ما حمایت از همسایگان سوریه - اردن، لبنان، ترکیه و عراق - را در حالی که میزبان آوارگان سوری هستند و با تروریست هایی که در سراسر مرزهای سوریه فعالیت دارند روبرو است، افزایش خواهیم داد.»

در مورد اوکراین نیز آقای اوباما با اشاره به این نکته که توانایی ایالات متحده برای شکل دادن افکار عمومی جهان به منزوی کردن سریع روسیه کمک کرد گفت «به دلیل رهبری آمریکا، جهان بی درنگ اقدامات روسیه را محکوم کرد؛ اروپا و گروه ۷ در برقراری تحریم ها به ما پیوستند و ناتو تعهد ما به متحدان اروپای شرقی را اجرا کرد.»

وی در ادامه افزود «صندوق بین المللی پول به تثبیت اقتصاد اوکراین کمک می کند. ناظران سازمان امنیت و همکاری برای اروپا بخش های بی ثبات اوکراین را در معرض نگاه جهانیان قرار دادند، و این بسیج افکار عمومی جهان و نهادهای بین المللی، به عنوان وزنه متقابلی در برابر تبلیغات روسیه، سربازان روسیه در مرز و شبه نظامیان مسلح در ماسک های اسکی عمل کرد.»
XS
SM
MD
LG