لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

در واشنگتن چه می گذرد؟ (دوم اوت)


از راست: سناتور هری رید (رهبر اکثریت دموکرات) و سناتور میچ مک کانل (رهبر اقلیت جمهوریخواه)
از راست: سناتور هری رید (رهبر اکثریت دموکرات) و سناتور میچ مک کانل (رهبر اقلیت جمهوریخواه)

لایحه تعیین سقف تازه افزایش بدهی های دولت فدرال و تصویب بودجه کشور سرانجام در ساعت ۱۲ روز سه شنبه در مجلس سنا به راًی گذاشته شد و با ۷۴ راًی موافق در برابر ۲۶ راًی مخالف به تصویب رسید.

سناتورهای لیبرال دموکرات و اعضای «تی پارتی» یا شاخه جدید جمهوری خواهان گروهی بودند که با لایحه ارائه شده برای افزایش سقف بدهی های دولت فدرال مخالفت کردند.

کاخ سفید حدود یک ساعت و نیم پیش از شروع رای گیری در مجلس سنا اعلام کرد که پرزیدنت اوباما قرار است دقایقی پس از نیمروز در باغ گل سرخ کاخ سفید سخنانی برای مردم ایراد کند و در حالی که لایحه تصویب شده مجلس سنا برای امضای رئیس جمهوری در راه کاخ سفید بود، پرزیدنت اوباما به باغ گل سرخ کاخ سفید آمد و در سخنانی که تنها ۸ دقیقه بطول انجامید، مصالبی را با توجه به تصویب لایحه افزایش سقف بدهی ها و کاهش هزینه های دولت فدرال خطاب به مردم آمریکا ایراد کرد.

روز پیش کاخ سفید در اعلامیه ای گفته بود که توافق ۲ جانبه حزبی برای بدهی ها، یک پیروزی برای به نظم در آوردن اقتصاد و بودجه کشور است.

پرزیدنت اوباما پس از تصویب این لایحه بحث برانگیز گفت که «این مصالحه نخستین گام بود».

این لایحه ۲/۱ تریلیون دلاری از هزینه های دولت فدرال می کاهد در حالی که اخذ وام را برای پرداخت به موقع بدهی های دولت فدرال افزایش می دهد.

مجلس نمایندگان این لایحه را شب گذشته با ۲۶۹ راًی موافق در برابر ۱۶۱ رای مخالف به تصویب رسانده بود.

پرزیدنت اوباما در سخنان امروز خود در کاخ سفید گفت که مصالحه ۲ حزب برای آنست که بتوانند با همکاری با یکدیگر برنامه های پیش بینی شده اقتصادی را به جلو ببرند. رئیس جمهوری آمریکا که در ایجاد مشاغل جدید تاًکید داشت همچنین گفت که ۲ حزب سیاسی در واشنگتن قدرت را با یکدیگر تقسیم می کنند و هر ۲ باید در جهت شکوفائی اقتصادی (کشور) با همکاری با یکدیگر گام بردارند.

رئیس جمهوری آمریکا سپس گفت «ما باید هر آن چه را که در قدرت داریم انجام دهیم تا اقتصاد این کشور شکوفا شود و آمریکا به صحنه کار و فعالیت بازگردد».

وی سپس گفت این چیزی است که من قصد دارم آن را انجام دهم و آماده همکاری با کنگره هستم تا چنین مسئله ای به واقعیت به پیوندد.

XS
SM
MD
LG