لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۸

در واشنگتن چه می گذرد؟


در واشنگتن چه می گذرد؟
در واشنگتن چه می گذرد؟

در کنار اجلاس سالانه سازمان ملل متحد که روز ۴ شنبه رسماً کار خود را در نیویورک شروع کرد، ملاقات های مهمی بین باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و برخی از رهبرانی که متحد نزدیک آمریکا در گسترش آزادی، دموکراسی و صلح در جهان هستند؛ صورت گرفت.

باراک اوباما بعد ظهر روز ۴ شنبه با نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه و همچنین دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا دیدار و گفتگو کرد. رئیس جمهوری آمریکا پس از این ۲ ملاقات مطالبی را نیز ایراد کرد که از سوی رهبران فرانسه و بریتانیا دنبال شد.

در ملاقات آقای اوباما با نخست وزیر بریتانیا هر ۲ رهبر بر تعهد مشترک خود در دنبال کردن گفتگوهای صلح بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها تاًکید کرده اند. آنان مجدداً گفتند تنها راه حل تاًسیس کشور مستقل فلسطین دنبال کردن مذاکرات صلح است.

در رابطه با مسئله افغانستان رهبران آمریکا و بریتانیا از پیشرفت مرحله انتقال امنیت به دولت آن کشور سخن گفتند و با توجه به کشتن رئیس جمهوری پیشین افغانستان به تلاش هایشان برای حمایت از راه حل انتقال نظامی و سیاسی به دولت افغانستان اشاره کردند.

قائم مقام مشاور امنیت ملی آقای اوباما ۴ شنبه شب در یک نگرش کلی، گفتگوهای رئیس جمهوری را با متحدین خود با خبرنگاران در میان گذاشت.

وی گفت رهبران آمریکا و بریتانیا در گفتگوهای مشترک در باره سوریه، از حمایت مشترک خود از اعمال تحریم های جدید علیه رژیم سوریه سخن گفتند. وی گفت هر ۲ کشور متفقاً مسئله اعمال تحریم ها و تصویب قطعنامه شورای امنیت آن سازمان را علیه رژیم سوریه در شورای امنیت سازمان ملل متحد دنبال کرده اند.

در ملاقات آقای اوباما با متحد نزدیک دیگر اروپائی اش، نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه، باز هم ۲ رهبر در شروع گفتگوهایشان به مسئله اتحاد نزدیک خود اشاره کردند. گفتگوهای رهبران آمریکا و فرانسه بر ۳ مسئله متمرکز بود:

لیبی، اقتصاد جهانی و رهبری کشورهای دارای صنعت پبشرفته موسوم به کشورهای گروه ۲۰ و مسئله راه حل رسیدن به هدف مشترک خود برای تاًسیس کشور مستقل فلسطین در کنار اسرائیل با تاًمین امنیت اسرائیل.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با رهبران اسرائیل و حکومت خود گردان فلسطینی ها نیز ملاقات و گفتگو کرد.

قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت رئیس جمهوری آمریکا در عین حال که بر تعهد خود نسبت به راه حل ۲ کشور تاًکید کرده است، در همان حال نیز بر مخالفت آمریکا با اقدام (فلسطینی ها) برای ارائه طرح محود عباس در سازمان ملل متحد مخالفت کرده است. قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین گفت ما با هر اقدامی در شورای امنیت سازمان ملل متحد در چارچوب تاًسیس کشور فلسطین با استفاده از حق وتو مخالفت خواهیم کرد.

نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه در سخنرانی روز ۴ شنبه خود در سازمان ملل متحد خواهان آن شد که آن سازمان به فلسطینی ها وضعیت یک دولت ناظر را بدهد.

XS
SM
MD
LG