لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

ابراز ناخشنودی اوباما از عضویت فلسطینیان در یونسکو


ملاقات خصوصی اوباما و سارکوزی در روز ۳ نوامبر در آستانه نشست اقتصادی ۲۰ G سرخط خبرهای بین المللی شد
ملاقات خصوصی اوباما و سارکوزی در روز ۳ نوامبر در آستانه نشست اقتصادی ۲۰ G سرخط خبرهای بین المللی شد

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا می گوید در ملاقات خصوصی با نیکولا سارکوزی، همتای فرانسوی مراتب ناخشنودی ایالات متحده را از رای فرانسه به عضویت فلسطینیان در یونسکو، نهاد اجتماعی، فرهنگی سازمان ملل متحد ابراز کرده است.

ملاقات خصوصی اوباما و سارکوزی در روز ۳ نوامبر در آستانه نشست اقتصادی ۲۰ G سرخط خبرهای بین المللی شد. گفتگوی این دو رییس جمهوری تصادفا به گروهی از خبرنگاران منتقل شد.

رییس جمهوری فرانسه از بنیامین نتانیاهو انتقاد کرد و او را «دروغگو» نامید و افزود نمی تواند او را تحمل کند. در حالی که دو رییس جمهوری از ترجمه مکالماتشان خبر نداشتند اوباما با سارکوزی ابراز همدلی کرده و می گوید «شما تحمل او را ندارید ولی من باید هر روز با او کار کنم.»

پس از آن، در یک کنفرانس خبری در هاوایی از اوباما در مورد این اظهارات سوال شد. وی گفت درباره این قسمت از گفتگو سخنی برای گفتن ندارد. اما افزود نکته اصلی ابراز ناخشنودی وی از فرانسه به دلیل رای مثبت برای پذیرش فلسطینیان در یونسکو بود. این در حالی است که چنین حرکتی موجب قطع بودجه مخصوص این سازمان خواهد شد.

اعضای یونسکو عضویت فلسطینان در این سازمان را به سرعت پذیرفتند در حالی که اسراییل، ایالات متحده آمریکا و چند کشور از متحدان این دو کشور به آن رای مخالف دادند.

قوانین آمریکا، بودجه هر آژانس سازمان ملل متحد را که فلسطینیان را به عنوان عضو کامل بپذیرد قطع می کند.

XS
SM
MD
LG