لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

اوباما: رييس جمهور آمريکا تمام کشور را نمايندگی می کند


در واکنش به سخنان ميت رامنی رقيب انتخاباتی از حزب جمهوريخواه، باراک اوباما می گويد رييس جمهوری آمريکا بايد نماينده همه مردم آمريکا باشد. ميت رامنی در يک گردهمايی حزبی گفته بود نزديک به نيمی از مردم آمريکا به کمک های دولتی وابسته اند و زندگی مسئولانه ای ندارند. سخنان وی به عنوان اهانتی به نيمی از مردم آمريکا قلمدادشده است.

اوباما که در کمتر از دو ماه ديگر به مصاف ميت رامنی رقيب جمهوريخواه خواهد رفت در برنامه ديويد لدرمن، کمدين پرطرفدار آمريکايی، از ارتباطش با آمريکايی های جمهوريخواه سخن گفت.

باراک اوباما گفت: يکی از چيزهايی که يادگرفتم آنست که رييس جمهور، تمام کشور را نمايندگی می کند. در سفرهايم با جمهوريخواهان ملاقات می کنم آنها خانواده هايی زحمتکش هستند که عميقا اين کشور برايشان مهم است.

حضور اوباما در برنامه ديويد لدرمن پس از انتشار فيلمی از ميت رامنی است که در آن نامزد جمهوريخواهان برای انتخابات رياست جمهوری می گويد نزديک به ۴۷ درصد از آمريکايی ها که به اوباما رای خواهند داد ماليات نمی دهند، به کمک های دولتی وابسته اند و زندگی باری به هر جهت دارند. ۴۷ درصد مورد اشاره ميت رامنی آمريکايی هايی هستند که به علت درآمد کم از پرداخت ماليات معافند. منتقدان رامنی می گويند وی با اين سخنان به نيمی از آمريکايی ها توهين کرده است.

اوباما اما چهارشنبه شب ترجيح داد به طور مستقيم از رامنی انتقاد نکند و در عوض بر توانايی خود به عنوان رهبری برای همه آمريکايی ها تاکيد کرد و افزود: نمی دانم اشاره رامنی به چه کسانی بود ولی بايد بگويم که وقتی در سال ۲٠٠۸ انتخابات را بردم، ۴۷ درصد آمريکايی ها به جان مکين رای دادند؛ آنها به من رای ندادند؛ من در شب انتخابات گفتم هرچند شما به من رای نداديد ولی من صدای شما را می شنوم و به عنوان رييس جمهور شما تمام تلاشم را می کنم.... توقع من آنست که اگر شما می خواهيد رييس جمهور باشيد بايد برای همه کارکنيد، نه فقط برای يک گروه.

سخنان ميت رامنی در يک جلسه خصوصی جمع آوری کمک مالی ابزار شده بود و بدون اطلاع وی سخنرانی اش شکار يک دوربين آماتور شد. سخنان رامنی فرصتی برای دموکرات ها فراهم کرده تا بار ديگر وی را جدا از مردم معمولی آمريکا، و دور از مشکلاتشان بخوانند. ميت رامنی اما می گويد سخنانش بد تعبير شده و او در مقام رييس جمهور، به فکر پيشرفت تمامی آمريکايی ها خواهد بود.

ميت رامنی گفت: سياست اوباما برای کسانی که ماليات نمی دهند جذاب است. واقعيت آنست که بحث های من در خصوص کاهش ماليات برای اين عده کمتر جذابيت خواهد داشت به همين علت من موفقيت کمتری در جلب رای اين گروه خواهم داشت ... اين بحث مربوط به روند سياسی برای پيروزی در انتخابات است ولی البته من می خواهم به همه آمريکايی کمک کنم. همه آمريکايی ها آينده ای روشن و پربار خواهند داشت و به نظر من، روش پرزيدنت اوباما کارآمد نبوده است.

در آمريکا گروهی همواره به دموکرات ها و گروهی همواره به جمهوريخواهان رای می دهند ولی در هر انتخابات گروهی هم هستند که موضع مشخص حزبی ندارند و بر اساس شرايط زمانی و شخصيت رقبای انتخاباتی، در آخرين روزها و ساعات باقی مانده به رای گيری، نامزد خود را برمی گزينند. اکنون بايد منتظر ماند و ديد در روزها و هفته های آينده، چه عواملی نظر رای دهندگان آمريکايی را شکل خواهند داد.
XS
SM
MD
LG