لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

اوباما: رامنی اول شلیک می کند بعد هدف می گیرد


میت رامنی، دوازده سپتامبر 2012
میت رامنی، دوازده سپتامبر 2012
در پی کشته شدن سفیر آمریکا در لیبی و سه شهروند آمریکایی دیگر در بنغازی، میت رامنی- نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا- از واکنش پرزیدنت اوباما نسبت به حمله به سفارت آمریکا در لیبی انتقاد کرد و سخنان باراک اوباما را بی شرمانه خواند.

در مقابل، پرزیدنت اوباما، از رقیب جمهوریخواه خود انتقاد کرد، سخنان او را به دور از قضاوت صحیح خواند، و گفت که آقای رامنی «اول شیلک می کند بعد نشانه می گیرد.»


رئیس جمهوری آمریکا پیش از حمله به سفارتخانۀ این کشور در لیبی، از محتوای فیلمی آمریکایی ابراز تأسف کرده بود که به گفته بسیاری از مسلمانان، آن را توهینی به اسلام و پیامبر اسلام عنوان کرده اند.

ناظران می گویند به نظر می رسد آقای رامنی با اظهاراتی شتابزده، ابراز تأسف پرزیدنت اوباما را بابت این فیلم، اشتباهاً - یا عمداً-عذرخواهی اوباما از حمله کنندگان به سفارت آمریکا در لیبی تلقی کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا و شماری از سیاستمداران آمریکایی- حتی برخی جمهوریخواهان، از میت رامنی به سبب سیاسی کردن یک فاجعۀ ملی انتقاد کردند.

جان کری، رئیس کمیتۀ روابط خارجی سنای آمریکا، ضمن انتقاد تند از میت رامنی، اظهارات اخیر آقای رامنی را غیر مسؤولانه و نسنجیده خواند.

پرزیدنت اوباما و هیلاری کلینتون روز چهارشنبه در پی حمله به سفارت آمریکا در بنغازی این حمله را به شدت محکوم کردند وگفتند که هیچ توجیهی برای خشونت بی معنا وجود ندارد. رئیس جمهوری و وزیر امورخارجۀ آمریکا وعده دادند که مسئولان این حمله مجازات شوند.
XS
SM
MD
LG