لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۵

بازگشت رامنی به رقابت بر سر برنامه اقتصادی با اوباما


ميت رامنی، نامزد جمهوريخواهان در انتخابات رياست جمهوری آمريکا می گويد سياست های اقتصادی باراک اوباما، آمريکا را از رکود اقتصادی خارج نکرده است. ميت رامنی در يادداشت روز پنجشنبه خود در روزنامه «يو اس اِی تودی» نوشت سياست های اقتصادی وی به رونق اقتصادی در آمريکا خواهد انجاميد.

ميت رامنی به پيام اصلی مبارزات انتخابتی اش در مورد بهبود وضع اقتصادی آمريکا و توانايی وی در کارآفرينی، بازگشته است.

رامنی در يادداشتی در روزنامه يو اس ای تودی نوشت دوره رياست جمهوری اوباما به کندی رشد اقتصادی و وابستگی آمريکايی ها به دولت انجاميده است. نامزد جمهوريخواهان برای انتخابات رياست جمهوری آمريکا با اشاره به برنامه های اقتصادی اش می نويسد هدف وی ايجاد شرايط مناسب برای کارآفرينی و خلاقيت است؛ امری که از طريق تشويق سرمايه گذاری خصوصی و آزادی تجاری حاصل می شود.

اختلاف دموکرات ها و جمهوريخواهان بر سر مسائل اقتصادی امر تازه ای نيست. دموکرات ها طرفدار کمک های دولتی و افزايش ماليات بردرآمد ثروتمندان اند. در مقابل جمهوريخواهان رونق اقتصادی را در پايين آوردن ماليات ها و کاهش کمک های دولتی می دانند.

ميت رامنی با شعار بهبود وضع اقتصادی مبارزات انتخاباتی خود را آغاز کرد. رامنی که مديريت چندين شرکت موفق و فرمانداری ايالت ماساچوست را در کارنامه اش دارد، مسائل اقتصادی را همواره در مرکز تلاش های انتخاباتی خود قرار داده است؛ اما طی روزهای اخير حوادث غيرمترقبه اين تمرکز را از ميان برد. ابتدا حمله به سفارت آمريکا در ليبی و انتقاد رامنی از عملکرد دولت اوباما توجه ها را به جدال دو نامزد بر سر سياست خارجی جلب کرد. بعد هم انتشار فيلمی از سخنرانی خصوصی که در آن رامنی طرافداران اوباما را افرادی بی مسئوليت خطاب کرد. فيلمی که واکنش های گسترده ای را برانگيخت و ميت رامنی را به توضيح و توجيه واداشت.

اما اکنون رامنی به مسائل اقتصادی باز گشته و بر تفاوت های اصولی اش با اوباما اشاره می کند. نامزد جمهوريخواهان برای انتخابات رياست جمهوری آمريکا می نويسد طی چهار سال گذشته باراک اوباما نتوانسته آمريکا را از رکود اقتصادی خارج کند و در عوض برنامه های اقتصادی رييس جمهوری آمريکا به وابستگی مردم به کمک های دولتی انجاميده است.

در واکنش به انتقادهای ميت رامنی، باراک اوباما ضمن تاکيد بر کارآمد بودن کمک های دولتی می گويد در انتخابات پيش رو آمريکايی ها بايد ميان دو نوع نگاه در خصوص حل مسائل اقتصادی و اجتماعی، يکی را برگزينند.
XS
SM
MD
LG