لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۲

برتری نمایان اوباما بر رامنی از دید زنان در آخرین نتیجه نظرسنجی


باراک اوباما روز جمعه ششم اوریل در فروم "زنان و اقتصاد" در کاخ سفید سخن می گوید.
باراک اوباما روز جمعه ششم اوریل در فروم "زنان و اقتصاد" در کاخ سفید سخن می گوید.

اوباما: وقتی از مسائلی می گوییم که در درجه اول بر زنان تاثیر می گذارند باید درک کنیم که این مسائل فقط مسئله زنان نیستند. بلکه مسائل خانواده هستند، مسائل اقتصادی هستند، مسائل رشد هستند، مسائل مربوط به کارآمدی آمریکا هستند، مسائلی هستند که بر زندگی تک تک ما تاثیر می گذارند

در گرماگرم مباحثات بر سر آنچه دمکرات ها به عنوان " اعلان جنگ جمهوری خواهان به زنان" می خوانند، باراک اوباما ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه برنامه زن- گرای خود را در اعلام کرد و از "تعهد شخصی" اش به امر افزایش برابری و ایجاد فرصت برای زنان و دختران" در همه مراحل زندگی" سخن گفت.

رئیس جمهوری امریکا که در همایشی در محل کاخ سفید در باره اقتصاد و زنان سخن می گفت، در واکنش به مسائل سیاسی اخیر مرتبط با زنان و امر بهداشت آنان، گفت: « این حرفها بسیار ساده انگارانه است».

او به زنان شرکت کننده در همایش گفت:« زنان قالبی یک پارچه یا تشکلی گروهی نیستند. نباید باشما این گونه رفتار شود.»

این همایش چند روز پس از اعلام نتایج آمارگیری مشترک موسسه گالوپ و یو اس تودی برگزار شده که بنا بر آن در ۱۲ ایالت اصلی انتخاباتی آمریکا رأی زنان به رئیس جمهور ۱۸رقم بیشتر از میت رامنی، رقیب جمهوری خواه احتمالی او، بوده است.

نامزد جمهوری خواهان در نوامبر آینده باید اعلام شود. این نظرسنجی نشان می دهد که محبوبیت اوباما در میان زنان نسبت به نظرسنجی های پیشین ژانویه و فوریه و از زمان درگیری مباحثات داغ بر سر استفاده از وسایل ضد حاملگی و برنامه تنظیم خانواده و کمک های بهداشتی آن به زنان ۷ درجه افزایش یافته است. در این نظرسنجی رأی مردان به رامنی یک درجه بالاتر از اوباما بوده است.

آمارهای مربوط به نظرسنجی های جنسیتی در سراسر آمریکا نیز نتایج مشابهی داشته اند. نظر سنجی موسسه "پیو" در ماه مارس نشان داده است که ۵۸ در صد زنان به اوباما و ۳۸ درصد به رامنی رای داده اند. حال آن که رأی مردان به این دو تقریبا مساوی بوده است.

روز جمعه آقای اوباما به جمع زنان موفق و فعالی که در همایش حضور داشتند گفت که خود در زندگیش شاهد بوده است که چگونه زنان توانسته اند با مبارزه و تلاش موانع جنسیتی را از سر راه خود بردارند. او دست یابی به برابری جنسیتی را "دغدغه شخصی" خود دانست.

او گفت:« وقتی به این تلاش ها می اندیشم، مثل وقتی که "شورای زنان و دختران" را راه می انداختیم، این امری شخصی است. در مرکز و قلب همه تلاش های ماست. این ها تجربه هایی ست- منشوری است - که از درون آن به این تلاش ها می نگرم.». اوباما افزود:« وقتی می گوییم این مسائل بیش از یک امر سیاسی است، دقیقا منظورمان همین است. و وقتی از مسائلی می گوییم که در درجه اول بر زنان تاثیر می گذارند باید درک کنیم که این مسائل فقط مسئله زنان نیستند. بلکه مسائل خانواده هستند، مسائل اقتصادی هستند، مسائل رشد هستند، مسائل مربوط به کارآمدی آمریکا هستند، مسائلی هستند که بر تک تک ما تاثیر می گذارند.»

رئیس جمهوری آمریکا به عنوان گواه پای بندی خود به امور زنان از امضای طرح قانونی لیلی لدبتر در مورد دستمزد عادلانه به زنان – به عنوان اولین مصوبه ای که پس از رسیدن به ریاست جمهوری امضا کرد– و نیز از تلاش هایی که برای کمک به زنان صاحب حرفه کرده بود،یاد کرد.

با این حال او تصدیق کرد که :« برای زنانی که از دانشکده بیرون می آیند هنوز خیلی کارها هست که باید انجام شود.»

او گفت: « فقط ۳ درصد از ۵۰۰ مدیری که نشریه "فورچون" انتخاب می کند زن هستند. کمتر از ۲۰ درصد کرسی های نمایندگی کنگره در اختیار زنان است.»
اوباما به شوخی و باخنده گفت:« شاید اگر عده زنان در کنگره بیشتر شود، کنگره بیشتر کار کند.» و رو به جو بایدن پرسید:« این حرف درست است جو؟ به نظرم حرف درستی باشد. یعنی- یعنی درستی اش تضمین شده.»

هرقدر شانس رامنی در سنگین شدن وزنه انتخابش به عنوان نماینده جمهوری خواهان بیشتر می شود، رابطه او با رأی دهندگان زن مورد ریزبینی و دقت بیشتری قرار می گیرد.

فرماندار پیشین ماساچوستس در مصاحبه اخیرش با نیوزماکس با پذیرفتن اختلاف آرا در نظر سنجی ها به سوالی در مورد این داده ها چنین پاسخ گفت:« فکر می کنم وقتی مردم موضع واقعی مارا در مسائلی مثل جلوگیری از حاملگی بفهمند این مسئله حل خواهد شد.»

او همچنین به زنش "آن" به عنوان سفیر زنان اشاره کرد. در مصاحبه ای که اوائل این هفته با "انجمن آمریکایی سردبیران" داشت به روزنامه نگاران گفت همسرش برایش "گزارش "هایی در باره اولویت ها در مسائل زنان می فرستاد.

« زن من همان طور که می دانید این فرصت را دارد که کمپین های خودش را راه بیندازد... او به طور منظم به من گزارش می دهد که مسائلی که برای زنان اولویت دارند اقتصاد و به دست آوردن شغل مناسب برای خودشان و بچه هاشان است. نگران قیمت بنزین هستند. این است نگرانی زنان در این کشور ...و آرزوی من آن است که آمریکایی ها شغل داشته باشند. در کوتاه مدت و در دراز مدت.»

دمکرات ها فرصت را برای حمله به جمهوری خواهان به خاطر مواضع آنان در مورد زنان از دست نداده اند.

روز جمعه خانم دبی واسرمن شولتز، رئیس "کمیته ملی حزب دمکرات " در مصاحبه با ان بی سی ، "رامنی و جمهوری خواهان" را به خاطر " بی اعتنایی سنگ دلانه شان" به سرنوشت زنان به باد حمله گرفت.

« می دانید. کاری که رامنی و جمهوری خواهان هر روز علیه خودشان انجام می دهند این است که هر روز به زنان این کشور نشان می دهند که برای سلامت زنان ، برای اولویت های زنان ، ارزش قائل نیستند و به آن یک جور بی اعتنایی سنگ دلانه دارند.» دبی شولتز افزود:« اگر هنوز نمی فهمند چرا چنین فاصله ۱۸ رقمی وجود دارد و چرا پرزیدنت اوباما از نظر محبوبیت جنسیتی این همه جلوتر از رامنی ست، پس در واقع- در واقع، به حرف هایی که می زنند باور دارند. حیرت آور است.

XS
SM
MD
LG