لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۴

اوباما: نباید از فن آوری برای نقض حقوق دیگران بهره جست


اوباما: نباید از فن آوری برای نقض حقوق دیگران بهره جست

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده برای اولین بار یک حکم اجرایی صادر کرده است که براساس آن، مقامات ایالات متحده اجازه خواهند داشت نهادها وسازمان های خارجی را تحریم کنند که به دولت های سرکوبگر کمک می کنند تا با بهره گیری از فن آوری مدرن حقوق بشر را نقض کنند.

آقای اوباما این خبر را روز دوشنبه 4 اردیبهشت ( 23 آوریل ) در «موزه یادبود هولوکاست» اعلام کرد. وی در اظهارات خود به طور خاص به دولت های ایران و سوریه به عنوان ناقظان جدی (حقوق بشر) اشاره کرد.

براساس دستور ریاست جمهوری، دارایی های ایالات متحده مرتبط با افرادی که در زمینه فن آوری، همچون ماهواره، کامپیوتر و کنترل خطوط تلفن برای دولت های سرکوبگر کمک و خدمات فراهم می کنند، مسدود خواهند شد.

آقای اوباما گفت «فن آوری مدرن باید برای تقویت و توانمندتر کردن مردم و نه سرکوب آن ها مورد استفاده قرار بگیرد».

رئیس جمهوری گفت «استقلال و تمامیت ملی هرگز مجوزی برای قتل عام ملت هایتان نیست».

حکم جدید بخشی از تصمیمی است که وی آن را «راهبرد جامع برای پیشگیری و واکنش نسبت به اقدامات جنایت آمیز و خصمانه (دولت ها) است. تاسیس یک «اداره پیشگیری از جنایات» در مفاد این راهبرد گنجانده شده است. هیات مدیره این اداره روز دوشنبه اولین جلسه خود را تشکیل خواهند داد.

آقای اوباما از تلاش های دولت خود برای پیشگیری از نسل کشی در سراسر دنیا، به ویژه ماموریت نظارت بر وضعیت (مردم) لیبی، سودان و ادامه تعقیب ژوزف کونی، جنگ سالار آفریقایی دفاع کرد.

او گفت روسای جمهوری سودان و جنوب سودان «باید جرات مذاکره داشته باشند» چون ملت های آن ها «سزاوار آرامش و صلح» هستند.

پرزیدنت اوباما پیش از سخنرانی خود با الی ویزل، بازمانده واقعه هولوکاست و برنده جایزه صلح نوبل در موزه هولوکاست به گرزش پرداخت.

XS
SM
MD
LG