لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

پایان سفر ده روزه باراک اوباما به آسیا


پایان سفر ده روزه باراک اوباما به آسیا
پایان سفر ده روزه باراک اوباما به آسیا

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در پی سفری ده روزه به آسیا به واشنگتن بازگشت. سفر آسیائی رئیس جمهوری آمریکا بیشتر بر مسائل اقتصادی متمرکز بود.

باراک اوباما در بازگشت به واشنگتن، در سخنانی در هواپیما از این که مجلس سنای آمریکا فرصت تایید قرارداد کاهش سلاح های هسته ای با روسیه را دارد، ابراز خرسندی کرد. او گفت این تصمیم از سوی هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات، حمایت می شود.

او همچنین گفت قصد دارد در عرصه سیاسی واشنگتن، برای همکاری میان دو حزب تلاش کند و در پی پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای کنگره، تصمیم های خود را بیشتر و بهتر توضیح دهد.

سفر اخیر آقای اوباما به آسیا، که طولانی ترین سفر خارجی او در مقام ریاست جمهوری آمریکا محسوب می شود در برخی زمینه ها موفقیت آمیز و در زمینه هایی نیز ناموفق بوده است.

او هنگام بازگشت به واشنگتن به خبرنگاران گفت کشورهای آسیائی، مشتاق رابطه با آمریکا و نقش رهبری ایالات متحده در این منطقه هستند.

سفر آسیایی رئیس جمهوری آمریکا به آسیا از هند آغاز شد. او با مقامات هندی، قراردادهای تجاری چندین میلیارد دلاری امضا کرد.

رئیس جمهوری آمریکا سپس به اندونزی رفت. او که در دهه ۱۹۶۰، چهار سال از دوران کودکی اش را در این کشور گذرانده است، در سخنانی خطاب به دانشجویان در جاکارتا گفت اندونزی بخشی از او است و آمریکا هرگز به دنبال جنگ با اسلام نخواهد بود.

آقای اوباما سپس برای شرکت در نشست کشورهای «جی-۲۰» به سئول در کره جنوبی رفت. طی این نشست، آمریکا در امضای قرارداد تجارت آزاد با کره جنوبی ناکام ماند و نتوانست در متقاعد کردن چین به اصلاحات پولی، موفق شود.

رئیس جمهوری آمریکا در این رشته سفر، همچنین به ژاپن رفت تا در روز شنبه، در نشست همکاری اقتصادی کشورهای آسیا-پاسیفیک شرکت کند.

XS
SM
MD
LG