لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۱

در راه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا


میت رامنی کاندیدای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا
میت رامنی کاندیدای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا

روز سه شنبه سیزدهم دی نخستین انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا در ایالت آیوا برگزار خواهد شد. در این میان هر چند که دموکرات ها تنها یک کاندیدای ریاست جمهوری دارند و آن هم باراک اوباما رئیس جمهوری فعلی آمریکاست، با این همه وی مدت هاست که فعالیت های انتخاباتی خود را در آن ایالت شروع کرده و بارها به آیوا سفر کرده است.

چگونگی رویاروئی با جمهوری اسلامی ایران در رابطه با برنامه اتمی اش یکی از اختلاف نظرهای اصولی بین کاندیداهای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا و باراک اوباما رئیس جمهوری فعلی است. جمهوری خواهان آقای اوباما را متهم می کنند که در چارچوب رویاروئی با مسائل خاور میانه و به ویژه ایران آنطور که باید شدت عمل به خرج نداده است.

میت رامنی که تقریباً تا چندی پیش شانه بشانه باراک اوباما در نظر خواهی های سراسری گام بر می داشت، اکنون با توجه به آخرین نظر سنجی سراسری مؤسسه " راسموسن" در هفته جاری ۶ در صد از آقای اوباما پیشی گرفته است.

آخرین نظر سنجی شبکه تلویزیونی سی – ان – ان در روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته نیز در گروه کاندیداهای جمهوری خواه حاکی از آنست که در انتخابات مقدماتی آیوا میت رامنی فرماندار سابق ایالت ماساچوست ۲۴ در صد از آراء و ران پل عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت تکزاس ۲۲ در صد آرا را از آن خود کرده اند.

روز چهارشنبه، فردای روزی که انتخابات مقدماتی آیوا انجام می گیرد، باراک اوباما رئیس جمهوری به ایالت اوهایو سفر خواهد کرد. کاخ سفید می گوید که این سفر بطور گسترده ای بر مسائل اقتصادی متمرکز است. آقای اوباما در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ در ایالت اوهایو پیروز شد اما اکنون این ایالت با مشکلات فراوان اقتصادی روبروست و بی شک در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری یکی از مراکز مبارزات انتخاباتی خواهد بود.

با این همه مشاوران باراک اوباما می گویند تا زمانی که جمهوری خواهان نامزد حزبی خود را انتخاب نکنند، رئیس جمهوری بطور کامل درگیر مبارزات انتخاباتی نخواهد شد.

انتخابات ایالت نیو همشایر که بنا بر سنت دیرینه اهمیت فراوانی در تعیین نامزدهای حزبی داشته است، روز بیستم ماه جاری میلادی بر گزار می شود و پس از آن ایالت کارولینای جنوبی و سپس فلوریدا انتخابات مقدماتی خود را بر گزار خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG