لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۲

در کاخ سفید چه می گذرد؟


۲ تن از کاندیداهای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا، ریک پری فرماندار فعلی ایالت تکزاس(دست راست) و میت رامنی فرماندار پیشین ایالت ماساچوست(دست چپ) در یکی از مناظره های تلویزیونی.
۲ تن از کاندیداهای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا، ریک پری فرماندار فعلی ایالت تکزاس(دست راست) و میت رامنی فرماندار پیشین ایالت ماساچوست(دست چپ) در یکی از مناظره های تلویزیونی.

کاندیداهای جمهوری خواه، رئیس جمهوری را که تنها کاندیدای دموکرات ریاست جمهوری در سال آینده است، مسؤول مشکلات اقتصادی می دانند و راًی دهندگان تنها بر مشکلات موجود اقتصادی متمرکز شده اند.

فعالیت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امسال از دوره های قبل زودتر شروع شده است. برخی از کاندیداهای جمهوری خواه مانند میت رامنی فرماندار پیشین ایالت ماساچوست که در انتخابات گذشته ریاست جمهوری نیز یکی از کاندیداهای جمهوری خواه بود، عملاً فعالیت هایش را از سال گذشته آغاز کرد.

وی در حال حاضر هر چند که در برخی از راًی گیری های ایالتی از همه جلوتر نیست با این همه در یک نظر خواهی وی تقریبا دوش به دوش باراک اوباما رئیس جمهوری فعلی و کاندیدای دموکرات ریاست جمهوری آمریکا در سال آینده گام بر می دارد.

این نوع نظر خواهی به این صورت انجام می شود که از پرسش شونده می پرسند اگر امروز روز انتخابات ریاست جمهوری بود، به چه کسی راًی میدادی و آنگاه در صد بدست آمده را به عنوان حاصل نظرخواهی اعلام می کنند.

"هرمن کین" یکی دیگر از کاندیداهای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا که تنها آمریکائی با تبار آفریقائی در جمع جمهوری خواهان است، گرفتار یک رسوائی جنسی شده است که به ۲۱ سال پیش بر می گردد. این اتهام در زمانی برملا می شود که محبوبیت هرمن کین در میان جمهوری خواهان در حال افزایش بوده است.

این مسئله ابتدا ۳ روز پیش توسط یکی از رسانه های واشنگتن گزارش داده شد و بلافاصله توجه تمام رسانه ها را بخود جلب کرد. وی در برخی از ایالت های کلیدی پا بپای میت رامنی قرار گرفته بود.

در این میان، محبوبیت برخی از دیگر کاندیداهای جمهوری خواه مانند ریک پری فرماندار فعلی ایالت تکزاس و میشل باکمن عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان از ایالت مینه سوتا نیز در بین راًی دهندگان آمریکائی کمتر شده است.

در همین حال نظر خواهی ها نشان می دهد که مسئله بیکاری و مشکلات اقتصادی مهم ترین مسئله مورد توجه راًی دهندگان آمریکائی است.

آقای اوباما در ۲ ماه گذشته به بسیاری از ایالت های کلیدی در انتخابات ریاست جمهوری سفر کرد تا لایحه ایجاد مشاغل جدید خود را که جمهوری خواهان در کنگره آمریکا با آن مخالفت کرده اند، به میان مردم ببرد. مسئله ای که در جهت فعالیت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز بشمار آورده می شود.

آخرین نظرخواهی موُسسه گالوپ در هفته آخر اکتبر نشان می دهد که در صد کارآئی آقای اوباما نسبت به یک ماه قبل ۲ در صد ترقی کرده است. در این آمارها و در چارچوب طبقه بندی شرکت کنندگان، جوانان بین ۱۸ تا ۲۹ سال بیشترین در صد را بخود اختصاص داده اند و زنان پس از آنان قرار دارند.

این در حالی است که بازار کار در آمریکا در ماه گذشته بهتر شده و آمارها نشان از آن دارد که بطور کلی اعتماد آمریکائی ها به اقتصاد کشور طی ۲ ماه گذشته بیشتر شده است.

XS
SM
MD
LG