لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۵

در واشنگتن چه می گذرد؟ (چهاردهم آوریل)


در واشنگتن چه می گذرد؟ (چهاردهم آوریل)
در واشنگتن چه می گذرد؟ (چهاردهم آوریل)

پرزیدنت اوباما امروز – ۲۵ فروردین - در طول برنامه فشرده کاری خود، با حامد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر ملاقات می کند و سپس هر دو رهبر در دفتر کاخ رئیس جمهوری، مطالبی را با رسانه ها در میان خواهند گزارد.

رئیس جمهوری پس از این ملاقات، به شیکاگو سفر خواهد کرد تا در برنامه ای که از سوی کمیته ملی دموکرات ترتیب داده می شود، شرکت کند. وی در این جلسه به ایراد یک سخنرانی نیز خواهد پرداخت.

ملاقات پرزیدنت اوباما با امیر قطر در حالی صورت می گیرد که کاخ سفید خبر از سفر «تام دانیلون» مشاور امنیت ملی پرزیدنت اوباما به عربستان سعودی و امارات متحده عربی داده است.

در این ملاقات که ۲ روز پیش صورت گرفت، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به تفصیل درباره مسائل سیاسی، امنیتی و اقتصادی با پادشاه عربستان سعودی گفت و گو کرد. مذاکراتی که دفتر مطبوعاتی کاخ سفید آن را «جامع» توصیف کرده است.

کاخ سفید همچنین می گوید رئوس گفت و گوهای مشاور امنیت ملی پرزیدنت اوباما با پادشاه عربستان سعودی ریشه در روابط مستحکم تاریخی و منافع مشترک دو کشور داشته و در آن چه به یمن مربوط می شود، آمریکا تلاش شورای کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را برای آسان کردن مرحله انتقال قدرت در آن کشور آن هم بگونه ای صلح آمیز می ستاید.

آقای دانیلون پس از آن، با ولیعهد امارات متحده عربی در ابوظبی ملاقات کرد. آنان، منافع استراتژیکی مشترک دو کشور را در منطقه و همچنین اهمیت اتحاد آمریکا و امارات متحده عربی را در مسائل مختلف بیان داشتند و سپس به نقش مهم امارات متحده عربی در مقام یک عضو ائتلاف در اعمال قطعنامه ۱۹۷۳ * شورای امنیت سازمان ملل متحد برای لیبی سخن گفتند.

در این ملاقات، تام دانیلون مشاور امنیت ملی کاخ سفید دعوت پرزیدنت اوباما را از ولیعهد امارات متحده عربی برای دیدار از واشنگتن در اواخر ماه جاری میلادی اعلام کرد.

... و روز چهارشنبه ۲۴ فروردین نیز، جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا با امیر قطر در کاخ سفید ملاقات و گفت و گو کرده بود، گفت و گو درباره خاور میانه و ادامه روابط نزدیک آمریکا و قطر.

کاخ سفید می گوید که هر دو رهبر همچنین بر حمایت خود از تغییرات تاریخی منطقه تاًکید کرده اند.

*قطعنامه شماره ۱۹۷۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد، قطعنامه ای است که در ۱۷ مارس ۲۰۱۱ برابر با ۲۶ اسفند ۱۳۸۹ با اکثریت آراء در این شورا به تصویب رسید. این قطعنامه اجازه می دهد که

«تمام اقدامات ضروری» برای ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع در حمایت از غیر نظامی ها در لیبی توسط نیروهای ائتلاف صورت گیرد. این قطعنامه بر این تاًکید دارد که تمام این اقدامات در جهت دفاع از مردم لیبی در برابر حمله نیروهای دولتی است.

XS
SM
MD
LG