لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

سخنرانی اوباما در مراسم سالانه ناشتای نیایش


رئیس جمهوری آمریکا در مراسم سالانه ناشتای نیایش در واشنگتن از اهمیت آزادی مذهب سخن گفت و آن را یکی از مبانی امنیت ملی خواند.

باراک اوباما که همراه همسرش میشل اوباما و نماینده ای دموکرات از ایالت کالیفرنیا بامداد پنجشنبه در مراسم این ناشتا سخنرانی کرد، گفت هر آن که به نام دین به دیگری آزار برساند، رابطه اش را با خداوند مخدوش کرده است.

آقای اوباما آزادی مذهب را یکی از مهمترین اصول دموکراسی آمریکایی عنوان کرد و طی سخنانی خطاب به حاضران در این مراسم گفت:«در برخی کشورهای جهان شاهد پایمال شدن حقوق شهروندان برای انتخاب دین و ایمان خود هستیم و گاه می بینیم که شهروندان تنها به سبب اعتقاداتشان مورد بازخواست یا حتی پی گرد قانونی قرار می گیرند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت آزادی مذهب در جای جای جهان در خطر است.

آقای اوباما از حاضران در مراسم ناشتای نیایش روز پنجشنبه خواست تا برای آنان که در کشورهای گوناگون جهان تنها به اتهام عقیده شان زندانی اند، دعا کنند. رئیس جمهوری آمریکا در این میان از کنت بی که در کره شمالی زندانی است نام برد و همچنین از سعید عابدینی که در ایران محبوس است.

میزبان مراسم سالانه ناشتای نیایش، نمایندگان کنگره آمریکا هستند که از سال ۱۹۵۳ تا کنون هر سال میزبان رؤسای جمهوری آمریکا بوده اند. طی مراسم روز پنجشنبه، جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز شرکت داشت.


این مراسم سالانه که طی آن ایالات متحده میزبان شخصیت هایی از دیگر کشورهای جهان نیز بوده، طی سال های گذشته از چهره های سرشناس هنری نیز دعوت کرده است. در میان چهره های هنری از بانو خواننده و موزیسین مشهور، مادر ترزا، و تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا می توان یاد کرد که هر سه در میان شخصیت های مدعو این مراسم بوده اند و طی سال های گذشته به این منظور به واشنگتن سفر کرده اند.
XS
SM
MD
LG