لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۴

در واشنگتن چه می گذرد؟ (پنجم آوریل)


جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید

پرزیدنت اوباما و شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل امروز در کاخ سفید طی یک نهار خصوصی درباره مسائل گوناگون از جمله امنیت اسرائیل، مسائل مهم منطقه ای و ایران با یکدیگر مذاکره خواهند کرد.

اسرائیل که نزدیک ترین متحد آمریکا در منطقه خاورمیانه است، بارها نگرانی خود را از کمک های مالی و تسلیحاتی ایران به دو گروه حماس و حزب الله لبنان و به ویژه موضع آن کشور نسبت به اسرائیل ابراز داشته است.

جی کارنی* سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه ۱۵ فروردین درباره این ملاقات گفت مسائل بسیاری درباره تحولات منطقه مورد مذاکره قرار خواهد گرفت، درباره تعهد آمریکا نسبت به امنیت اسرائیل و ضرورت پیشرفت در (گفت و گوهای) صلح خاورمیانه.

سخنگوی کاخ سفید که در کنفرانس مطبوعاتی روزانه خود به این مسائل اشاره می کرد در پاسخ به این پرسش که آیا ایده بخصوصی وجود دارد که چگونه این امر (صلح خاور میانه) با توجه به آنچه در سایر کشورهای منطقه در جریان است صورت خواهد گرفت؛ توضیحی نداد.

در آنچه به ادامه نقش آمریکا در لیبی باز می گردد، سخنگوی کاخ سفید گفت ما گام های بسیاری برای گفت و گو با رهبران اپوزیسیون لیبی تا بحال برداشته ایم.

ما بخشی از «گروه تماس» هستیم که درگیر روند ارزیابی اپوزیسیون لیبی و کمک به طرح همکاری و دادن مشورت برای دوره پس از قذافی** است.

با این همه ما همچنان به انجام اقداماتی که بنا بر باور ما در جهت امنیت ملی آمریکاست - در آنچه به ارزیابی اپوزیسیون و تشخیص این که چه نوع کمکی را می توان در اختیار آن قرار داد - ادامه می دهیم.

سخنگوی کاخ سفید به این مسئله نیز اشاره کرد که با توجه به زمان درگیری آمریکا و متحدانش در لیبی و سپس انتقال کنترل منطقه پرواز ممنوع به ناتو، اقدامات آمریکا در چارچوب تماس با اپوزیسیون بسیار سریع بوده است.

... و پرزیدنت اوباما در اعلامیه ای که امروز از سوی دفتر مطبوعاتی کاخ سفید صادر شد، می گوید من عمیقاً نگران شرائط امنیتی در ساحل عاج هستم. من قویاً از نقش نیروهای صلح سازمان ملل متحد که سهم عمده ای در اجرای وظیفه خود در پاسداری از غیر نظامی ها ایفا می کنند، حمایت می کنم و همچنین به تلاش نیروهای فرانسه در حمایت از این ماًموریت (ماًموریت نیروهای صلح سازمان ملل متحد در ساحل عاج) خوش آمد می گویم.

متاًسفانه خشونت هایی را که ما شاهد آن هستیم، اگر پرزیدنت گباگبو رئیس جمهوری پیشین ساحل عاج به نتایج انتخابات ریاست جمهوری آن کشور در سال گذشته احترام می گذاشت؛ می توانست هرگز اتفاق نیفتد.

برای پایان دادن به این خشونت ها و جلوگیری از خونریزی بیشتر، آقای گباگبو باید بلافاصله کنار رفته و از کسانی که از سوی وی در حال زد و خورد هستند، بخواهد که سلاح های خود را زمین بگذارند.

پرزیدنت اوباما سپس می گوید هر روزی که این زد و خوردها بیشتر ادامه پیدا کند، رنج های بیشتری به بار خواهد آورد و دستیابی به صلح و رفاه اجتماعی را برای مردم ساحل عاج به تاًخیر خواهد انداخت.

*Jay Carney

**Post-Qaddafi Libya

XS
SM
MD
LG