لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۷

بن لادن می خواست رییس جمهوری آمریکا ترور شود


بن لادن می خواست رییس جمهوری آمریکا ترور شود
بن لادن می خواست رییس جمهوری آمریکا ترور شود

یک روزنامه معتبر آمریکا گزارش می دهد اسامه بن لادن دستور داد باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده وقت ارشد آمریکا در افغانستان، ترور شوند.

دیوید ایگناتیوس مقاله نویس واشنگتن پست روز جمعه گزارش داد اسنادی که از مجتمع محل سکونت بن لادن در آبوت اباد در پاکستان بدست آمد، این طرح را تشریح می کند. بن لادن نوشت کشتن اوباما مسلم خواهد ساخت جو بایدن معاون رئیس جمهوری، که بگفته او، هیچ آمادگی برای چنین سمتی ندارد، بقدرت خواهد رسید.

بن لادن پیشنهاد کرد الیاس کشمیری تروریست پاکستانی حمله به رئیس جمهوری آمریکا را اجرا کند. او در حمله یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در ماه ژوئن کشته شد.

مقامات آمریکایی و تحلیلگران می گویند مدرکی که نشان دهد القاعده آماده بود به چنین حملاتی دست بزند وجود ندارد.

کماندوهای ویژه آمریکا بن لادن را در حمله ای پنهانی به خانه او در شهر آبوت آباد کشتند. تیم حمله همچنین دریایی از مدارک و مطالب، از جمله کلیپ های ویدیوئی و مکاتبات شخصی رهبر القاعده ضبط کرد. یک مقام سی آی ای آنرا «بزرگترین گنجینه ای که تاکنون از یک رهبر ارشد تروریست گرفته شده است» توصیف کرد.

ایگناتیوس گفت در اسنادی که او مرور کرده است و بزودی منتشر خواهد شد، بن لادن از معاونانش خواست انرژی خود را بر حملاتی در داخل آمریکا بجای هدف هایی در عراق و افغانستان متمرکز کنند. او می گوید بن لادن همچنین درباره «اشتباهات» و «اشتباه محاسباتی» که سازمانش مرتکب شده بود نوشت، از جمله کشتن مسلمانان که بگفته وی چهره القاعده در جهان اسلامی را خدشه دار کرد.

XS
SM
MD
LG