لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

پرزیدنت اوباما شرکت بریتیش پترولیوم را در رابطه با نشت نفت سرزنش می کند


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، گفت از هیچ خرجی برای مقابله با تاثیرات نشت نفت که گستره آن به مناطق ساحلی لوئیزیانا رسیده است، خودداری نخواهد کرد.

رییس جمهوری آمریکا روز یکشنبه برای بازرسی آسیب های وارد شده ناشی از گسترش نفت خام که از یک چاه عظیم زیر دریائی نشت میکند عازم ایالت لوئیزیانا شد. او گفت مردم این منطقه بیش از هر جایی شاهد حوادث و بلایا بوده اند و به طوفان های کاترینا و ریتا در سال ۲۰۰۵ اشاره کرد.

وی همچنین شرکت بریتیش پترولیوم را در نشت نفت مقصر دانست و سرزنش کرد. این شرکت مالک چاه نفتی است که به اقیانوس راه پیدا کرده است. آقای اوباما گفت شرکت بریتیش پترولیوم خسارات وارد شده به محیط زیست را، بر اثر نشت نفت، پرداخت خواهد کرد.

مسئولان میگویند که نگران یک فاجعه زیست محیطی در خلیج مکزیک هستند، جایی که گستردگی نفت خام در سطح آب طی روزهای اخیر سه برابر شده است.

کن سالازار، وزیر کشور آمریکا روز یکشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت ممکن است مهار چاه که پس از آن نفت در آب دریا پراکنده نشود، ۹۰ روز به درازا بکشد.

ولی مدیرعامل شرکت بریتیش پترولیوم که مالک چاه است به شبکه خبری «ای بی سی» گفته است که با بکار گیری از سیستمی مهار چاه ممکن است شش تا هشت روز دیگر به پایان برسد.

این سیستم جدید که «گنبد مهار» نام دارد آخرین مرحله مهندسی بکار گرفته در اینگونه مصائب دریائی است.

XS
SM
MD
LG