لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۱

هدف دراز مدت پرزیدنت اوباما کاستن از وابستگی به نفت صادراتی کشورهای خارجی است


هدف دراز مدت پرزیدنت اوباما کاستن از وابستگی به نفت صادراتی کشورهای خارجی است
هدف دراز مدت پرزیدنت اوباما کاستن از وابستگی به نفت صادراتی کشورهای خارجی است

آمریکا در مصرف نفت خام و همچنین واردات آن در جهان در مرتبه نخست قرار گرفته است*.

رئیس جمهوری آمریکا می خواهد از وابستگی کشور متبوع خود به نفت صادراتی کشورهای خارجی بکاهد و در این راه، گام برداشتن در جهت تولید خودروهائی که مصرف بنزین آن تا حدود ۲ سوم کم خواهد شد؛ یک تلاش اساسی است.

رئیس جمهوری آمریکا در طی دوره ۲ سال و نیمه ریاست جمهوری اش بارها از این که آمریکا باید وابستگی خود را به نفت خارجی کاهش دهد، سخن گفته است. در همین راستاست که آقای اوباما در پی اجرای طرح جامعی است که می تواند تا سال ۲۰۲۵ میلادی - یعنی ۱۴ سال دیگر – معیارهای اقتصادی سوخت را در آمریکا تغییر دهد.

در راه اجرای همین طرح است که پرزیدنت اوباما بامداد روز پنجشنبه بیستم مرداد راهی شهر هلند در ایالت میشیگان شد تا از شرکت کنترل جانسون، مرکز ساخت باطری های پیشرفته بازدید کند.

کاخ سفید روز پنجشنبه در اعلام برنامه پرزیدنت اوباما در هلند میشیگان گفت قرار است رئیس جمهوری در سفر امروز برای کارکنان آن مرکز با توجه به اعلام اخیر خود در مورد معیارهای اقتصادی سوخت برای خود روها و وانت هائی که در مدل سال ۲۰۲۵ مصرف سوخت آن به هر گالن برای حدود ۹۰ کیلومتر تنزل خواهد کرد سخنرانی کند.

علاوه بر آن پرزیدنت اوباما به نقش تکنولوژی های نوآوری که به سازندگان خودروهای آمریکائی برای شکوفائی اقتصادی و همچنین بنا نهادن رهبری آمریکا در ساختن اتومبیل های پیشرفته کمک می کند و کم کم مشاغل جدیدی را در کشور بوجود می آورد نیز خواهد پرداخت.

... و در همین راستاست که پرزیدنت اوباما تور ۳ روزه ای را شروع کرده است. این سفر ۳ روزه در چارچوب مسئله انرژی و تغییرات آب و هوائی انجام می گیرد.

نخستین مرحله این تور ۳ روزه حضور در شرکت کنترل جانسون مرکز ساخت باطری های پیشرفته و سخنانی برای کارکنان آن مرکز است.

کاخ سفید می گوید اجرای این طرح در کنار گام هائی که پیش از این دولت اوباما در همین راه برداشته است می تواند برای خانواده های آمریکائی رقمی معادل یک تریلیون و هفتصد میلیارد دلار ذخیره کند و مصرف نفت را تا سال ۲۰۲۵ میلادی به ۱۲ میلیارد بشکه کاهش دهد.

کاخ سفید همچنین می گوید اظهارات پرزیدنت اوباما در روز سه شنبه در باره کاهش مصرف سوخت شامل وانت ها، اتوبوس ها و کامیون های سنگین نیز می شود که ۵۰ میلیارد دلار در هزینه مصرف سوخت صاحبان و کسانی که با این نوع تجارت سر و کار دارند؛ صرفه جوئی خواهد کرد.

با این همه، مسئله فعالیت های انتخاباتی پرزیدنت اوباما در راه دومین دور ریاست جمهوری آمریکا اولویت ارشد را به همراه دارد و به همین دلیل است که وی پس از دیدار از مرکز ساخت باطری های پیشرفته در هلند میشیگان به نیویورک سفر می کند تا در یکی از برنامه های حزب دموکرات که برای کمک به کاندیداهای انتخاباتی انجام می شود؛ سخنانی ایراد کند.

در چارچوب انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی، مهمترین مسئله ایجاد کار است و کار و باز هم کار.

*منبع مورد استفاده:

سایت اینترنتی «اینفوپلیز»

XS
SM
MD
LG