لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

پيشنهاد باراک اوباما برای تنظیم مقررات در تجارت نفت


پيشنهاد باراک اوباما برای تنظیم مقررات در تجارت نفت
پيشنهاد باراک اوباما برای تنظیم مقررات در تجارت نفت

در حالی که مردم آمریکا با افزایش قیمت بنزین روبرو هستند، باراک اوباما می خواهد دولت با بهره برداری و سود جوئی از بازارهای نفت مبارزه کند.

آقای اوباما قصد دارد از کنگره بخواهد ۵۱ میلیون دلار برای تنظیم تجارت نفت تصویب کند. کاخ سفید گفت بسیار مهم است که مسلم شود «بهره برداری غیر قانونی، تقلب و دستکاری در بازار» باعث بالا رفتن قیمتهای بنزین در آمریکا نشود.

بسیاری از رانندگان در آمریکا از بالا بودن قیمتها، که اینک میانگین آن از لیتری یک دلار بیشتر است شکایت می کنند. این رقم هنوز از بسیاری کشورها پایین تر است، اما بر اساس معیارهای آمریکا، گران به شمار می رود و برای آقای اوباما در حالی که قصد دارد بار دیگر وارد رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری شود یک مشکل سیاسی بوجود آورده است.

در آمریکا، قیمت نفت خام در بازارهای جهانی حدود سه چهارم بهای بنزین از سوی مصرف کنندگان را شامل می شود. قیمت نفت امسال ۵ درصد افزایش یافت، و روز سه شنبه در بازار نیویورک به بشکه ای ۱۰۴ دلار معامله شد.

عوامل گوناگونی برقیمت نفت تاثیر می گذارد، از جمله تنش ناشی از درخواست غرب از ایران که برنامه تسلیحات اتمی اش را متوقف سازد.

این موضوع که آیا کنگره وضع مقررات بیشتری را بر تجارت نفت تصویب خواهد کرد یا نه، همچنان مورد سئوال است. پرزیدنت اوباما نتوانسته است قانونگزاران جمهوریخواه را متقاعد کند به یارانه های دولت به شرکتهای نفتی که میلیاردها دلار سود می برند پایان دهند.

آنها خواهان کاهش مقررات دولت بر منافع شرکتها شده اند و از رییس جمهوری خواسته اند بر افزایش تولید نفت و گاز طبیعی در امریکا تمرکز کند.

XS
SM
MD
LG