لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

اوباما ۱۳ هزار کیلومتر مربع در اقیانوس اطلس را به مناطق محافظت شده اضافه کرد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه تاسیس نخستین یادمان ملی دریایی در آب‌های اقیانوس اطلس را اعلام کرد.

با این اقدام منطقه محافظت شده‌ای به وسعت ۱۳ هزار کیلومتر مربع در شمال شرق ایالات متحده که کوه‌ها و صخره‌های بی‌نظیری در زیر آن نهفته است، به مناطق حافظت شده افزوده شد.

این دستور باعث شد که این منطقه تحت حفاظت ویژه قرار بگیرد؛ بدین معنا که تردد کشتی‌های ماهیگیری تجاری، عملیات اکتشاف معدن و هر گونه حفاری در این منطقه ممنوع خواهد بود.

وزارت خارجه آمریکا نیز در شهر واشنگتن میزبان نشست دو روزه "کنفرانس اقیانوس ما" است. شرکت کنندگان از سراسر جهان برای تبادل نظر در مورد چگونگی حفظ محیط طبیعی اقیانوس ها و منابع آنها شرکت دارند.

هدف از این نشست ایجاد یک شبکه جهانی از مدافعان محیط زیست، مقام های دولتی و از جمله بخش خصوصی است تا در این راستا فعالیت کنند.

این سومین کنفرانس با این موضوع است و قرار است ۱۲۰ طرح مختلف در آن مطرح شود و دو میلیارد دلار کمک مالی جمع آوری شود. کنفرانس اقیانوس ماه ۱۵ و ۱۶ سپتامبر برگزار می شود.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر به گروهی از رهبران کشورهای حاشیه اقیانوس آرام گفت هیچ کشوری از خطرات ناشی از تغییرات آب و هوایی در امان نیست و مبارزه با آن همکاری همه کشورها را می طلبد.

در اقیانوس آرام نیز منطقه حفاظت شده پهناوری در اطراف جزیره هاوایی قرار دارد که آقای اوباما در فرمانی آن را به دو برابر مساحت ایالت تگزاس توسعه داد.

XS
SM
MD
LG