لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۱

راهکار باراک اوباما برای جلوگيری از تروريسم اتمی


راهکار باراک اوباما برای جلوگيری از تروريسم اتمی
راهکار باراک اوباما برای جلوگيری از تروريسم اتمی

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در سخنرانی اين هفته خود در زمينه تشريح سياستهای اتمی ايالات متحده گفت، امنيت تسليحات اتمی جهان و جلوگيری از تروريسم اتمی يکی از بزرگترين چالشهای فوری و پيش روی امنيت جهانی است.

آقای اوباما در اين سخنرانی افزود، ما سعی می کنيم بر تمامی اقداماتی که در جهت عدم گسترش اين ماده صورت می گيرد، نظارت و دقت بيشتری به عمل آوريم. ماده ای که حتی کمترين مقدار آن قادر است زندگی صدها هزار نفر را به خطر بياندازد و آتش يک بحران جهانی را شعله ور سازد.

رييس جمهوری آمريکا در کنفرانس امنيتی هسته ای در کره جنوبی گفت: ما برای تضمين امنيت اتمی در جهان، در حال ايجاد يک ساختار بين المللی هستيم.

هدف عمده کنفرانس سئول، جلب توجه افکار عمومی جهان به اين مسئله بود که مواد اتمی در حال حاضر بدون حساب و کتاب و نظارت در دسترس قرار دارد و اگر به دست تروريستها بيافتد همه کشورهای جهان را در معرض خطری فوق العاده بزرگ قرار خواهد داد.

آقای اوباما گفت: اما ما دچار توهم نيستيم، خوب می دانيم که در حال حاضر مواد اتمی کافی برای توليد سلاح اتمی، بدون حفاظت در حال انبار شدن هستند. به همين دليل بايد مراقب باشيم. ايالات متحده به سهم خود تلاش می کند، به کاهش زرادخانه های اتمی دوران جنگ سرد و همکاری جهانی ادامه دهد، و طبق پيمان منع گسترش تسليحات کشتار جمعی، از تکثير تسليحات اتمی جلوگيری کند.

رييس جمهوری آمريکا افزود: کشورهای صاحب تسليحات اتمی، نظير ايالات متحده و روسيه به طرف خلع سلاح اتمی پيش خواهند رفت؛ کشورهای بدون تسليحات اتمی بايد از دستيابی به آن خودداری کنند. و در عين حال همه کشورهای جهان می توانند انرژی اتمی مسالمت آميز در اختيار داشته باشند.

باراک اوباما در سخنرانی اين هفته خود در زمينه تشريح سياستهای اتمی ايالات متحده گفت، امنيت تسليحات اتمی جهان و جلوگيری از تروريسم اتمی يکی از بزرگترين چالشهای فوری و پيشِ روی امنيت جهانی است.

XS
SM
MD
LG