لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۹

نگرانی چين از برنامه پرتاب موشک کره شمالی


نگرانی چين از برنامه پرتاب موشک کره شمالی
نگرانی چين از برنامه پرتاب موشک کره شمالی

مقامات ايالات متحده آمريکا می گویند که آمريکا و چین توافق کرده اند که نسبت به برنامه ریزی کره شمالی جهت پرتاب موشک، که نشست امنيت هسته ای در سئول را تحت الشعاع خود قرار داده است، جبهه مشترکی تشکيل دهند.

یکی از مشاوران باراک اوباما، رئیس جمهوری آمريکا، می گوید: هو جینتائو رئیس جمهوری چین، «نگرانی جدی» کشور متبوع خود در مورد برنامه پرتاب موشک کره شمالی را طی جلسه ای خصوصی با آقای اوباما در روز دوشنبه اعلام داشت.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی آمريکا خبرنگاران را درجريان اين جلسه قرار داد. او گفت آقای هو به رئیس جمهوری آمريکا گفته است که چین نگرانی خود را به پیونگ یانگ ابراز داشته است. او گفت دو رهبر در مورد مراحل بعدی واکنش در صورت پرتاب موشک به توافق رسيدند.

آقای اوباما در سخنان روز یکشنبه خود، از چین خواسته بود از سرپیچی های هسته ای کره شمالی چشم پوشی نکند و از نفوذ خود برای مهار جاه طلبی های هسته ای پيونگ يانگ استفاده بعمل آورد. چین متحد اصلی کره شمالی و شریک تجاری آن کشور است، اما پکن می گوید که نفوذ سیاسی آن کشور بر پیونگ یانگ محدود است.

آقای اوباما در یک سخنرانی در دانشگاه «هانکوک» در سئول در اوایل روز دوشنبه، به پیونگ یانگ هشدار داد که ادامه در مسير کنونی میتواند به انزوای بیشتر کره شمالی و دور شدن هر چه بیشتر مردم آن کشور با عزت و احترامی که سزاوار آن هستند منجر شود.

XS
SM
MD
LG