لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۴۳

پرزیدنت اوباما: ایالات متحده بیش از ۶ دهه به تقویت امنیت جهان کمک کرده است


پرزیدنت اوباما: ایالات متحده بیش از ۶ دهه به تقویت امنیت جهان کمک کرده است

پرزیدنت اوباما با تایید این نکته که او فقط در آغاز «کارهای دشوارش در صحنه جهانی» قرار دارد، جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۹ را پذیرفته است.

آقای اوباما روز پنجشنبه در مراسمی در اسلو، پایتخت نروژ، گفت «دستاوردهای او در مقایسه با دیگر برندگان جایزه صلح نوبل مانند مارتین لوتر کینگ، و نلسون مندلا اندک است. او گفت فعالانی که «در تعقیب عدالت» به زندان افتاده اند یا هدف ضرب و شتم قرار رفته اند، یا در گوشه و کنار جهان به انسان ها خدمت می کنند، به مراتب بیشتر شایسته ارج و احترام هستند.

رییس جمهوری آمریکا همچنین طنز آمیز بودن قبول جایزه صلح نوبل را در حالی که برای اعزام ۳۰ هزار سرباز اضافی به افغانستان آماده می شود قبول کرد. او خطاب به شخصیت هایی که در مراسم حضور داشتند، در اشاره ای به پاسخ آمریکا به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در نیویورک و واشنگتن دی سی، گفت جنگ علیه طالبان و شبکه تروریستی القاعده مناقشه ای است که آمریکا جستجوی آن نبود.

پرزیدنت اوباما گفت او این «حقیقت دشوار» را که جنگ هرگز در دوره زندگی ما ریشه کن نخواهد شد درک می کند.

آقای اوباما به نقل از سخنان مارتین لوتر کینگ رهبر حقوق مدنی آمریکا هنگام دریافت جایزه صلح نوبل در سال ۱۹۶۴ گفت «خشونت هرگز صلحی دایمی به بار نمی آورد.» اما یادآور شد که او در نقش رییس دولت، ناچار است با جهان آن گونه که هست روبرو شود.

آقای اوباما گفت زمان هایی وجود دارد که ملت ها استفاده از زور را «نه تنها لازم، بلکه از نظر اخلاقی قابل توجیه» می یابند. او یادآور شد که ایالات متحده بیش از شش دهه به تقویت امنیت در جهان کمک کرده است و گفت این تعهد همچنان پا برجا خواهد بود.

آقای اوباما گفت که چگونه جهان نیاز به مقابله با صدام حسین را در پی حمله او به کویت در سال ۱۹۹۰ تشخیص داد، و افزود استفاده از زور در بالکان در دهه گذشته بر اساس زمینه های انسانی موجه بود.

آقای اوباما همچنین به نیاز به عمل علیه ملت هایی که پیمان ها و قوانین بین المللی را نقض می کنند اشاره کرد، و خواهان گزینه های قاطع و کارسازی به جای خشونت شد که رفتار بد در صحنه بین المللی را تغییر دهد.

آقای اوباما به شکست برخی از کشورها در رعایت حقوق بشر اشاره کرد و گفت صلح در جایی که در آن شهروندان از حق آزادی بیان محروم هستند متزلزل است. او گفت بهبود وضعیت حقوق بشر به «یک دیپلماسی پویا» نیاز دارد.

آقای اوباما با اشاره به دیپلماسی ریچارد نیکسون، رییس جمهوری سابق آمریکا، نسبت به چین در دهه ۱۹۷۰ گفت، آن دیپلماسی کمک کرد چین در مسیری قرار گیرد که در آن «میلیون ها نفر از فقر بیرون آمدند و به جوامع باز پیوستند.»

آقای اوباما گفت امنیت واقعی در جایی که مردم به غذای کافی، آب سالم، و دارو و درمان دسترسی ندارند، نمی تواند وجود داشته باشد. او سپس گفت جهان برای مبارزه با تغییر آب و هوا باید دورهم جمع شود و تاکید کرد «اگر ما کاری انجام ندهیم، با خشکسالی، قحطی و دربدری ها انبوه، که برای سال ها به مناقشه های بیشتر دامن خواهد زد، روبرو خواهیم شد.»

رییس جمهوری آمریکا می گوید او حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلار پول جایزه را به سازمان های خیریه اهدا خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG